19 жовтня 2017-го Рада остаточно ухвалила закон “Про державні фінансові гарантії надання медпослуг і лікарських засобів” (№ 6327). Цим самим дала старт медичній реформі. Разом із нею в українців з’явилася можливість самостійно обирати лікаря та заключати з ним контракт. Такий вибір – на власний розсуд. Лікар може бути як із державної поліклініки, так і з сімейної лабораторії чи приватної клініки. Обов’язковою умовою є підписання декларації. Держава ж платитиме за кожного (хто звернувся до лікаря) 370 грн, а пацієнтам надасть пакет послуг. Виходячи з цього, у пацієнта виникають такі питання як: правила вибору лікаря та що собою представляє декларація? Про це і поговоримо у нашій статті.
Права пацієнтів. Як вибрати свого лікаря?
Якщо Ви нечасто відвідуєте медичні установи та не маєте свого сімейного лікаря, то можна зробити наступне:
- У зручний час прийти до Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД – колишні поліклініки) і познайомитися з різними лікарями. Інформація про лікарів є в реєстратурі. Можна скласти перелік питань, які прагнете задати лікареві. До прикладу, “я читав, що дорослим теж треба робити щеплення, чи можу я його собі зробити?”; “а чи можна попити ферменти для допомоги травленню, мені іноді погано після того, як я переїм?”; “я хотів би пропити курс гепатопротекторів, могли б ви мені їх підібрати?”.
Деякі лікарі погоджуються дати пацієнтам номер свого мобільного для подальших консультацій. Варто знати, що це право, а не обов’язок лікаря. - Можна звернутись до місцевого Департаменту охорони здоров’я, в якому Вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому районі або населеному пункті.
- Запитати у родичів, друзів, знайомих, сусідів про те, чи подобається їм їх сімейний лікар, чи влаштовують методи профілактики, діагностики та лікування.
- Варто прочитати відгуки пацієнтів про лікарів на форумах, сайтах медустанов.
Обираючи сімейного лікаря слід знати, що хронічне захворювання, вік, стать, соціальний статус, матеріальне становище, зареєстроване місце проживання тощо не є підставою для відмови. Адже кожен має право на допомогу.
Отже, Ви вирішили питання з лікарем. Що робити далі?
Наступним кроком є підписання декларації щодо свого вибору.
Що собою являє відповідна декларація?
Насамперед, зазначимо, що підписання декларації передбачене статтею 9 Закону про гарантії держави. Її ж форма та порядок повинні бути Затверджені МОЗ України. Проте на сьогодні вони ще не затверджені.
Декларація не є договором про надання медпослуг сімейним лікарем. Вона лише підтверджує намір пацієнта скористатися своїми правами згідно з договором щодо закупівлі послуг первинної меддопомоги. Його укладає головний розпорядник бюджетних коштів та суб’єкт надання первинної медичної допомоги. До того ж, декларація підтверджує вибір пацієнтом лікаря первинної нерухомості. Для ЦПМСД і розпорядника бюджетних коштів декларація є первинним документом фінансової звітності.
Загалом, декларація є безстроковою. Поряд з тим, за законом пацієнт має право в будь-який час змінити лікаря. При цьому декларація анульовується.
Для підписання декларації необхідний паспорт та ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дитини (якщо обслуговуватиметься дитина).
Основним способом заповнення декларації є електронний. Лікар внесе дані пацієнта в систему. Далі попросить назвати код, який надійде в СМС-повідомленні. Також лікар може сфотографувати чи сканувати документи, щоб долучити їх до декларації. Після – роздрукує декларацію, яку необхідно буде підписати у двох примірниках (один залишається в пацієнта на руках).
При підписанні слід уважно прочитати текст: “Своїм підпісом я, _________(ПІБ), підтверджую достовірність надання мною Даних, надаю згоду на обробку та використання своїх персональних даних, у тому числі Даних, что стосуються здоров’я…..”.
Він може бути в іншій варіації при остаточному затвердженні форми декларації МОЗ України, але буде обов’язково. Іншими словами, цей текст означатиме добровільну згоду пацієнта на розголошення інформації, яка містить лікарську таємницю. Право на нерозголошення інформації, що містить лікарську таємницю, регулюється багатьма законодавчими актами.
Як висновок, час вибрати сімейного лікаря є. На це мають право всі українці. Тож поки декларації на етапі затвердження МОЗ, варто діяти з власних переконань.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.