Коли людина звертається за допомогою до медиків, то повинна знати свої права. Більше того розуміти, як їх відстояти, особливо, коли дає згоду на медичне втручання. У нашій статті – що таке медична допомога, що являє собою згода пацієнта, наслідки її укладення.
Права пацієнта. Що потрібно знати, даючи згоду?
Насамперед, варто вказати, що таке медична допомога.
Медична допомога – це діяльність професійно підготовлених медпрацівників, спрямована на профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами. А також у зв’язку з вагітністю та пологами. До медичної допомоги можна віднести й таке поняття як медичне втручання. Це – застосування методів діагностики, профілактики чи лікування, пов’язаних із впливом на організм людини. Медичне втручання (напр., операції) базується на інституті згоди, що дає пацієнт.
Згода від пацієнта це не лише медична допомога, а й медичні послуги (косметологія, обстеження та лікування наркозалежних осіб, хворих на статеві хвороби, лікування безпліддя тощо). Іншими словами, згода пацієнта застосовується дуже широко, тому має важливе значення.
Що означає право на згоду?
Право на згоду пацієнта – право отримувати будь-яку інформацію, яка допоможе свідомо приймати рішення щодо власного здоров’я. Обов’язкова попередня умова – проведення будь-яких медичних процедур і лікування.
Згода пацієнта базується на наступних принципах:
- поінформованість (у пацієнта є право на отримання інформації, на вибір рішення; у разі згоди лікар має пояснити наслідки й можливі ризики прийнятого рішення);
- добровільність (у пацієнта є право вирішувати, чи давати згоду, примус з боку лікарів є незаконним);
- незалежність (прийняте рішення має бути здійснене без впливу інших осіб);
- усвідомленість (коли пацієнт вислухав лікаря, який пояснив усі наслідки й ризики, чітко зрозумів і погодився);
- компетентність (коли в пацієнта є можливість давати згоду з певного віку, усвідомлення дій і чітке керування).
Коли пацієнт дає згоду на медичне втручання чи послуги, то медик зобов’язаний проінформувати пацієнта з приводу відповідного права, щодо наслідків, ризиків після надання згоди. Відповідно до українського законодавства, особа, яка досягла 14 років має право дати згоду на медичну допомогу. Якщо це повнолітній, дієздатний пацієнт, то він має право відмовитись від лікування.
Таким чином, особи, яким немає 14 років не можуть самі вирішувати, відповідають за них їх законні представники. Тим, кому від 14 до 18 років мають право давати згоду, проте відмовлятись від лікування самостійно не можуть. Це може зробити повнолітня особа, тобто має відповідати законний представник.
Загалом, згода вже інформованого пацієнта потрібна для застосування методів профілактики, лікування, діагностики. Згода надається тоді, коли пацієнт чи його представник має чітке усвідомлення лікарських дій, а також можливі ускладнення, ризики й наслідки.
У яких випадках згода не потрібна?
Якщо існує пряма загроза життю пацієнта, а об’єктивні причини згоди на медичне втручання неможливі, згода не потрібна. Як приклад, пацієнт знаходиться в непритомному стані, багато втратив крові та необхідна невідкладна екстрена допомога, то згоду слід вважати наявною, навіть у разі її відсутності. Адже зберегти життя пацієнту є найціннішим та прямим лікарським обов’язком.
Пацієнт, даючи згоду, бере вагому частину відповідальності на себе, проте не менш значною є відповідальність з боку лікарів. Так чи інакше, медпрацівник відповідатиме навіть, якщо згоду надав пацієнт. Коли пацієнт не відступав від методів лікування, з обов’язковою відсутністю нещасного випадку. Мається на увазі лікарська помилка. У такому випадку лікар повинен понести відповідальність згідно цивільного судочинства. Пацієнт має право подати позов до суду задля відшкодування завданої шкоди, коли лікар не виконав своїх професійних зобов’язань.
Лікар може понести кримінальну відповідальність, якщо без згоди пацієнта проводив клінічні випробування.
Отже, медичних працівників не звільняє від відповідальності навіть наявна згода пацієнта. Проте варто завжди бути уважним, підписуючи той чи інший документ.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.