Права на нерухомість: які вони та як їх правильно оформити?

Рано чи пізно більшість стикається з таким питанням, як нерухомість. Відповідно, починають задумуватись, які ж права на нерухомість, як відбувається оформлення та реєстрація. Зважаючи на це, у нашій статті – отримання права власності на нерухоме майно.

Права на нерухомість. Яке майно є нерухомим?

Відповідно до статті 181 ЦКУ, нерухомими речами (нерухомість) вважаються земельні ділянки, об’єкти, що розташовані на ній. Іншими словами, нерухоме майно – земля та споруди на ній. Сюди відносяться житлові будинки, квартири, житлові та нежитлові приміщення, промислові підприємства тощо.

Момент виникнення права власності

Саме поняття “право власності” означає повноцінне право людини володіти та розпоряджатися тим чи іншим майном (ст. 317 Цивільний кодекс України).

Усі відповідні права повинна зареєструвати держава (держреєстрація). Безпосередньо право виникає з цього моменту. Щоб отримати право на нерухоме майно, юридичним особам і фізособам необхідно укласти цивільно-правову угоду (договір купівлі-продажу, договір дарування й т.д.). Або ж приватизувати державне чи комунальне майно, отримати спадок.

Процедура держреєстрації

За держреєстрацією потрібно йти до реєстратора місцевої ради чи адміністрації, до центрів надання адмінпослуг (ЦНАП) чи ж до нотаріуса із заявою. Заяву слід подати окремо на кожен нерухомий об’єкт. Які документи – дивлячись, що слід зареєструвати. Щодо самої реєстрації, то тут діють строки – 5 робочих днів. Хоча зареєструвати право можна й швидше – від 2 годин до 2 днів.

Відповідна реєстрація після нотаріального посвідчення договору проводиться нотаріусом одразу після посвідчення угоди. Як виняток – договір спадщини.

Права на нерухомість. Квартира в новобудові

Інвестування завжди має ризики. Тому важливо володіти інформацією щодо юридичної чистоти документів, фінансового стану забудовника та загалом профздатності. Аби уникнути неприємностей, краще звернутися до юристів.

Перед тим, як підписувати договір із забудовником слід ретельно вивчити зміст. Звернути увагу на квартирні права, будівельну адресу, її номер відповідно до будівельного плану. А також будівельної площі, де має бути зазначена загальна та будівельна площа квартири.

Крім цього, має бути вказана (сумісно обговорена) вартість нерухомого майна. Важливо, що ціна повинна бути в національній валюті України, тобто гривні. Проте при бажанні обох сторін, можна прив’язати іншу валюту. А окремим пунктом – вказати порядок розрахунку.

Обов’язково в документі мають бути вказані права й обов’язки сторін. Зокрема, порядок передачі квартири після введення будинку в експлуатацію, терміни. У свою чергу, покупець зобов’язаний заплатити в повному обсязі. Крім того, в договорі можна зазначити штрафи в разі прострочення термінів оплати. Так само вони передбачені й для забудовника, коли будинок введений в експлуатацію невчасно.

Варто зазначити, що договір купівлі-продажу майнових прав не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню, однак, відповідно до Кодексу, за бажанням сторін таке нотаріальне посвідчення можливо. Крім цього, чинним законодавством не передбачена реєстрація права власності таких договорів в Держреєстрі прав. А все тому, що на момент укладення договорів існують тільки майнові права, а в Держреєстрі реєструються права на нерухоме майно.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Перевірити забудовника в Києві та Київській області.

Права на нерухомість: які вони та як їх правильно оформити?