Багато хто знає, що за нами стежать корпорації. Проте мало хто задумується, як отримують особисті дані. Інформацію про роботу, родину, домівку, друзів, інтереси знайти не важко, коли ми самостійно віддаємо її в чужі руки. Так би мовити дозволяємо при, наприклад, авторизації чи встановленні додатку на смартфон. Не новина, що права інтернет-користувачів знаходяться під загрозою. Тож як вберегти себе від цього – далі в статті.

Права інтернет-користувачів. Захист від корпорацій

Нагадаємо за колишнього співробітника ЦРУ та Агентства нацбезпеки США Едварда Сноудена. У 2013 році ним була розкрита секретна інформація щодо того, як 35 урядів у 60 країнах світу стежать за населенням через Інтернет. Прогама PRISM дозволяла проглядати електронну пошту, прослуховувати телефонні розмови, вивчати дані з соціальних мереж. Microsoft, Google, Facebook, Youtube, Yahoo!, Skype, Apple – були учасниками PRISM. А інформацію отримували, бо це дозволяли робити самі користувачі.

Права інтернет-користувачів. Які відомості збирає Apple ?

Apple збирає дані під приводом покращення роботи iOS. При цьому обіцяють анонімність. Система цікавиться не текстом або людьми на фото, а точним часом і датою, витратою оперативної пам’яті, обсягом даних і т. д. Визначають, де живе людина, зрозумівши, де знаходиться кожної ночі.

Крім того, за допомогою iOS 10 використовують технологію диференціальної приватності (differential privacy). Відомості використовують для поліпшення ефективності роботи пристрою та сервісів. Разом з тим, кажуть, що персональні дані захищені. Для того, щоб дізнатись, які дані збирає iPhone слід зайти в “Налаштування” – “Конфіденційність” – “Дані аналізу”. У відповідному меню можна й відключити передачу.

Google: Android

Google знає більше, ніж ми думаємо. Наприклад, визначить геолокацію. Відомий додаток “Історія місцезнаходжень” активується у випадках використання Google Assistant, Google Maps, Google Photos, Google Apps. Те саме стосується і Gmail, Google Calendar, Google Docs, Google Таблиці тощо.

Google з’ясує не лише місце розташування телефону, час, а й список дій власника смартфона та заряд батареї.

Google Chrome

До прикладу, cookies Google знає історію переглядів на Youtube. Для того, щоб захиститись від Google, можна змінити налаштування в Google-акаунті. Тут змінити конфіденційність із приватністю, відключити таргетингову рекламу та історію дій. А в пункті “Google” – “Реклама” відключити її.

uBlock Origin або Disconnect перешкоджає всім веб-браузерам збирати відомості.

Права інтернет-користувачів. Facebook

Не так давно був скандал найпопулярнішої в усьому світі соцмережі Facebook – спливли дані 87 млн ​​користувачів сторонньої компанії Cambridge Analytica.

Коли користувач дає згоду на доступ до контактів, що є в телефоні, то для компанії – це доступ до інформації, з ким спілкується користувач. Разом з тим, і місце знаходження.

Ходять різні чутки щодо збору інформації. Зокрема, шпигунство за допомогою мікрофона. Проте Конгрес США опублікував документ, у якому висвітлили збір наступної інформації:

  • час, частота та тривалість активності в вікні з вкладкою соцмережі;
  • здійснені на різних сайтах покупки;
  • плагіни в браузері;
  • рухи курсору на пристрої;
  • використання камери, що вбудована у Facebook;
  • метадані фотографій (навіть час і місцем зйомки);
  • встановлені додатки;
  • назви і типи файлів на пристрої користувача;
  • ідентифікатори додатків;
  • кількість вільного місця на пристрої;
  • контакти з довідника користувача;
  • журнал дзвінків і історію SMS з Android-пристроїв;
  • найближчі точки доступу Wi-Fi і стільникового зв’язку;
  • інформація щодо мобільних і стаціонарних провайдерів;
  • рівень заряду пристрою;
  • параметри та дозволи на пристрої;
  • інформація та фотографії інших користувачів, частота взаємодії з ними.

Аби не ділитись більше своєю інформацією з Facebook, варто зайти в налаштування та відключити “Рекламу”.

Instagram

Instagram також отримує доступ до контактів, повідомлень і розташування. Щоб захиститись, слід вибрати “Редагувати профіль” – “Конфіденційність та безпека”, прибравши галочку з пункту “Мережевий статус”.

А користувачі Android можуть зайти в “Налаштування” – “Місцезнаходження”. Для iOS “Налаштування” – “Конфіденційність” – “Служби геолокації”.

Стосовно доступних контактів, відключити додаток можна в налаштуваннях – пункт “Управління контактами”. Android-користувачі можуть зайти в “Налаштування” – “Додатки” – Instagram. Після перейти на вкладку “Дозволи”. Тут є можливість проконтролювати, до чого Instagram торкається. Це можна зробити й з іншими додатками.

Права інтернет-користувачів. Twitter

Займається збором інформації для застосування в рекламі. Щоб дізнатись, які цілі слід перейти в “Налаштування та безпека” – “Ваші дані в Twitter”. “Персоналізація і дані” – відключити показ персоналізованої реклами.

Небезпечні VPN-сервіси:

 
Використане зображення з сайту thebestvpn.com

Права інтернет-користувачів. Самозахист

Для того, щоб захистити себе найкраще слідувати наступним правилам:

  1. фільтрувати набір друзів у соцімережах;
  2. не розповсюджувати особисту інформацію без потреби;
  3. не відкривати підозрілі листи та повідомлення;
  4. якщо є можливість – використовувати додаткові методи шифрування для зберігання даних на пристроях і носіях;
  5. не забувати про складні паролі (їх важче зламати);
  6. створювати файли в надійному місці, час від часу змінювати їх.

Отже, ми самі дозволяємо нас відслідковувати, красти інформацію, надсилати непотрібну рекламу тощо. Адже майже кожен активно заходить у браузери, встановлює додатки на смартфони, користується соцмережами. До речі, найактивнішими є користувачі Facebook та Instagram. 45% заходить щодня. 39% відвідують сторінки декілька разів на тиждень. 30% – це користувачі “Вконтакті”, які заходять щодня. А 40% – інколи. Менш активні користувачі Twitter. Щодня – 20% користувачів. Кілька разів на місяць – 40%.

Інформацію щодо консультування Ви можете отримати на сайті.

 

Права інтернет-користувачів: як ми віддаємо свої дані?