Далеко не кожен знає, як правильно подати заяву в поліцію про скоєння злочину та які зобов’язання мають правоохоронці. Про це і буде наша стаття.

Права громадян. Заява в поліцію про вчинення злочину

Під час написання відповідної заяви слід враховувати норми нового Кримінального процесуального кодексу (КПК, з 19.11.12 р.). Разом з тим, розслідування має проводитись згідно нових правил. Досудове розслідування відкрите тоді, коли інформація щодо скоєння злочину внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).

Відповідно до затверджених наказом ГПУ Положень порядку ведення ЄРДР, заява в поліцію ввається поданою лише тоді, коли заявник письмово попереджений про кримінальну відповідальність у разі неправдивої інформації. Виняток – повідомлення поштою, телефоном, або ж у разі непритомного стану заявника тощо.

Щодо останніх випадків, то не виключено, що правоохоронці можуть проігнорувати заявника. Якщо особа не буде повідомлена про кримінальну відповідальність, то в поліцейського буде формальна підстава не вносити інформацію до ЄРДР. Для уникнення подібних ситуацій, документи варто надати за допомогою пошти цінним листом із описом додатків.

До того ж, у самому листі не завадить вказати про те, що заявник ознайомлений із положеннями статті 383 КК та знає, що передбачена відповідальність за неправду. Інформацію про злочин до ЄРДР вносить слідчий або прокурор і не пізніше за добу. А після прийнятої заяви поліцейські повинні дати виписку про факт отримання (номер кримінального провадження, дата, ПІБ заявника чи потерпілого, дата внесення в ЄРДР, орган, який займається досудовим розслідуванням, правова кваліфікація, фабула можливого злочину).

Заяву потрібно подавати за місцем, де був скоєний злочин. Якщо це нереально, то за допомогою ознак злочину, місць перебування свідків прокурор визначає місце скоєння.

Приклад заяви, який підходить до всіх правоохоронних органів

________ районне управління головного
управління МВС України в м. Києві.
(адреса, поштовий індекс).
Потерпілий: (П.І.Б.) ______________________,
(адреса, поштовий індекс, інші засоби зв’язку).

 

ЗАЯВА (ПОВІДОМЛЕННЯ)
про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 190 КК України
(ч. 1 ст. 192 КК України)

Я, громадянин України (П.І.Б.), 19___ року народження, повідомляю наступне:
громадянин України (П.І.Б.), приблизний вік __ років, автомобільні права серії ___ № _____, виданні в _______ області, номер мобільного тел.: ____________,- шляхом обману та зловживання довірою заволодів моїми грошима у сумі _____ (прописом), які були надані йому для проведення ремонту моєї квартири ___ у домі __ по вул. ___________ в м. Києві.

(П. ініціали) розпочав ремонт моєї квартири та попросив у мене до закінчення ремонту всі гроші за ремонт квартири, коли я передав йому, обумовлені нами за ремонт, всі грошові кошти (П. ініціали) зник.
Зазначеними діями (П. ініціали) заподіяв та завдає мені значної майнової шкоди.
На даний час, місце перебування або проживання (П. ініціали) мені невідоме.
На мої дзвінки по мобільному телефону, з’єднання з (П. ініціали) існує, але на зв’язок зі мною він не виходить.
Познайомився я з ним у липні 2011 року за рекомендацією консьєржки (П. ініціали), яка працює: _______________.

Вважаю, що (П. ініціали) своїми діями

свідомо склав у мене враження, що він кваліфікований спеціаліст з ремонту квартир, але мав на меті лише: домовитися зі мною на проведення ремонтних робіт моєї квартири; розпочати ремонтні роботи для одержання грошових коштів за ремонт; зникнути, отримавши від мене за ремонт грошові кошти.
Впевнений діяння (П. ініціали) були умисні, мали корисливий мотив – заволодіти моїми грошима шляхом обману та зловживання моєю довірою, – такі діяння мають склад злочину, за який відповідно до ч. 1 ст. 190 КК України передбачена кримінальна відповідальність.

Враховуючи викладене, відповідно до ч. 1 ст. 190 КК України, на основі ст., ст. 55, 56, 214 КПК України,

ПРОШУ _________ РУ ГУ МВС у м. Києві:

– прийняти мою заяву про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 190 КК України (ч. 1 ст. 192 КК України);
– внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
– невідкладно розпочати досудове розслідування, у формі попереднього слідства, з підстави вчинення правопорушення, що має ознаки складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (ч. 1 ст. 192 КК України);
– визнати мене, (П.І.Б.), потерпілим від кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (ч. 1 ст. 192 КК України);
– вручити мені пам’ятку про процесуальні права і обов’язки потерпілого;
– надати мені можливість дати додаткові свідчення;
– повідомити мене письмово, у встановленому законом порядку і строки, про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування.

Зі статтями 383 “Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину”, 384 “Завідомо неправдиве показання” Кримінального кодексу України, ознайомлений.

Додатки:
– документи, які стверджують укладення договору, оплату, а також інші витрати, які вказують на заподіяння значної шкоди.


Дата                                                                                                                       Потерпілий

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Права громадян: як заявити в поліцію про вчинення злочину?