Школа – це найпрекрасніша пора в житті дитини, адже там вона пізнає новий світ, набирається знань і готується до дорослого життя. Принаймні, так думають батьки. Окрім формування нового світогляду, відбуваються й переломні моменти, виникають незручні ситуації або ж конфлікти чи навіть бійки. Про те, як ведуть себе вчителі та діти на уроках – відомо не всім. Однак у кінцевому результаті усе приховане стає явним, а факти часом змушують задуматися, а чи не змінити школу чи вчителя. Конфлікти можуть виникнути будь-де та будь-коли. Між учителями та учнями – далеко не рідкість. До того ж жертвою може бути як учень, так і вчитель.

У цій статті ми розповімо, як захистити дитину в школі та яку відповідальність несуть вчителі своїми аморальними вчинками.

Що радять психологи, на що варто звертати увагу?

Не потрібно боятися допомоги від фахівців. Зазвичай, батьки не хочуть розголосу. Однак яким чином тоді вирішувати проблеми в школі? Дуже часто саме непорозуміння стає причиною багатьох конфліктів. Хоча, насамперед, варто починати з того, яка діє система в Україні. У вчителів зарплата невелика. Дуже часто ось така бідність і призводить до “такого собі” відношення до роботи. Відповідно й до учнів. Деякі педагоги починають занижувати оцінки саме через відсутність нормального заробітку. Разом з тим пропонують за гроші “підтягувати” дитину в навчанні. Кому така система вигідна – варто задуматись.

Щодо конфліктів, то причин багато. Дехто з батьків не задоволені оцінками дитини. Кажуть про те, що в цьому винні хамовиті чи жорстокі вчителі. А комусь не подобаються однокласники, які увесь час ображають та б’ють їхнє чадо. А є й та частина, яка постійно невдоволена шкільними поборами. Що робити? Хто насправді винен? Питань безліч. Головне – не мовчати. Якщо ж конфлікт неглибокий, його можна вирішити за допомогою психолога. А батькам слід пам’ятати, що проблеми можуть ховатися у них самих, а це впливати на дитячу поведінку та стан.

Другим моментом у школі є така річ, як підбурювання. Це означає, що вчителі навмисно чи не навмисно налаштовують однокласників проти певного учня. До прикладу, сказати, що вихованець слабкий або ж тупий. Для інших дітей – це дозвіл на агресію та висміювання. Вихід – збільшити комунікації в середині класу, його ж не розділяти на групи. Порада: організовувати зустріч зі шкільним психологом, проводити бесіди з батьками, учнями, педагогами. Однак це може допомогти, якщо всі сторони готові йти на зустріч. Плюс до того, це займає багато часу.

У законі написано, якщо батьки не задоволені роботою вчителя, у школі повинні потурбуватися про його заміну. Юрист радить батькам ознайомитися зі своїми правами, а потім змушувати систему забезпечувати їх у цьому. З гострими питаннями можна йти до директора й висувати свої вимоги. Щодо індивідуальних занять, то вони мають надаватися безкоштовно.
Загалом, якщо психолог безсилий, а ситуація переходить у стан “холодного конфлікту” – варто змінити школу. За словами експертів, так буде краще для дитини, для її здоров’я.

За що можуть звільнити вчителя?

В першу чергу за аморальний поступок. Однак він має бути підтвердженим фактами. Другою умовою має бути те, що такий проступок не дозволяє більше працювати в школі.

У правовій позиції суду наголошується, що викладач повинен бути авторитетом та високоморальною людиною, поведінку якої захочуть відтворити учні. Відповідно до аморальності – така поведінка карається законом.  Вчителя можуть звільнити за пунктом 3 статті 41 КЗпП України. Щодо інших випадків, пов’язаних із злочинами – покарання буде жорстокішим.

Інформацію про консультування з питань захисту прав дітей, Ви можете отримати у нас на сайті.

Права дитини в школі: про що варто знати батькам
Tagged on: