Практично для всіх батьків дитячий садочок є необхідністю. Оскільки потрібно ходити на роботу. Вибрати кращий із кращих – не зовсім складно, якщо уважно поставитися до цього питання. Вірніше, прийти і подивитися на власні очі. Однак те, що на перший погляд здається “гарними умовами” не завжди відповідає дійсності. Адже неможливо зазирнути у середину та побачити, як проходить день. Про це знають наші діти. Проте мовчать. Бо ще маленькі. Так чи інакше, ми мусимо скидати відповідальність на вихователів і сподіваємось, що дитину не скривдять. Зранку завели, ввечері забрали. Проходить півроку, відповідно дитина адаптувалася. Зазвичай, у гарному настрої та часом навіть додому йти не хоче. Ви звісно ж раді, що обрали саме цей садок. Але одного ранку Ваше чадо навідріз відмовляється йти. Таке буває з усіма дітьми. А от що робити, коли в дитини починається істерика, як тільки чує за садок чи за виховательку?! Можливо, дитину ображають? У цій статті ми розберемось, яким чином порушуються права дітей, куди звертатися батькам, якщо вихователі піднімають руку.

Права дітей. Конвенція

Насамперед, пояснимо, що таке Конвенція.

Конвенція ООН з прав дитини – це міжнародний правовий документ. Він визначає права дітей у державах-учасницях. Конвенцію прийняли 20 листопада 1989 року. Більше 20 років тому її ратифікувала Україна. У ній – 54 статті. В яких чітко прописані базові права на сім’ю, життя, безпеку, освіту, медицину.

Документ створений за аналогією до прав людини. Єдина відмінність – у дітей немає обов’язків, лише права. Важливо, щоб вони не просто захищалися, а й була можливість ці права реалізувати.

В першу чергу, про це повинні подбати батьки. Адже за своє чадо вони несуть відповідальність. Однак коли діти перебувають у садочку – за ними дивляться вихователі. Відповідно до закону, дитину не мають обмежувати словами, манерою говорити, підвищувати на малюка голос, критикувати, насміхатися, погрожувати. Іншими словами, проявляти емоційне насильство.

Як дізнатися, що Вашого малюка не кривдять?

У дитячому садку дитина проводить багато часу. Його можна назвати другою домівкою. Проте, Вас немає поруч. До того ж, Ви не знаєте, як ставляться до Вашого чада. Про це можна звісно й запитати у самої дитини, типу “тебе не ображала Олена Володимирівна, а що говорила”. Діти 3-річного віку можуть щось наплутати чи видумати. А можуть і сказати правду. Тому відповіді на такі питання можуть бути неоднозначними.

Як варіант, гра! Візьміть улюблену іграшку дитини та “розкажіть”, як пройшов день. А потім навпаки, нехай Ваше чадо розповість, до прикладу ведмедику, чим він займався увесь день і про своїх вихователів.

Ще один спосіб – поспостерігати. Якщо у Вас немає такої можливості, попросіть знайомих. Це можна зробити, коли діти на прогулянці. Зі сторони буде видно, як мінімум, чи граються з вихованцями, чи не лупцюють. Щодо останнього, то у дитини Ви помітите синці чи садна. Будьте готові, що вихователі скажуть – побилися діти.

Дитина без щеплень

Відповідно до ЗУ “Про дошкільну освіту” батькам не мають права відмовити у прийнятті до садка лише через відсутність щеплень. Адже це – свідомий вибір і право його на існування. Для цього береться медична довідка про стан дитини.

Право оглянути групу

Чітких правил і нормативних документів, на які можуть посилатися батьки, не існує. Попри це мають право оглянути групу, якщо виникли підозри. До прикладу, нестача рушників, антисанітарія в туалеті, одна шафка на двох тощо. Якщо вихователі відмовили, зверніться до завідуючої. Коли ж не допоможе – до Управління освіти.

Без форми не можна!

Нічого подібного! Не допускати дитину на фізкультуру чи музику не мають права. Навіть коли форма прописана в статуті закладу, то це не закон, а рекомендація. Тому купувати її можете за бажанням і можливостями.

Конфлікти у зв’язку з режимом дня

У статуті кожного ДНЗ прописані основні правила, вимоги та режим. При вступі з документом мають ознайомити.

У разі запізнення до садка, навіть на півгодини, вихователь має право відмовити прийняти дитину. Таке право пов’язують з пропуском ранкової зарядки та розрахунком харчування. Тому краще попередити про запізнення. В інакшому випадку можуть відмітити, що дитина відсутня. У кожній групі є свій журнал відвідування. По списку дітей розраховується харчування. А в кінці місяця подається в бухгалтерію задля підрахунку суми.

Гуртки та секції в денний час

Розвиток для дитини – це добре. Але не тоді, коли їй необхідно в цей час спати. Так говорять вихователі. Свої слова обґрунтовують порушенням режиму. Тому батькам, які хочуть на декілька годин забрати дитину, можуть відмовити. Це право супроводжується тим, що поки дитина в садку – відповідальність на вихователях.

У таких випадках батьки можуть внести зміни в договорі. У ньому слід вказати час, коли забиратимуть дитину.

Якщо дитина відсутня більше 3 днів, необхідна довідка із вказаною причиною (наприклад, від лікаря).

Що має вміти дитина? Чи мають право ставити такі вимоги?

ДНЗ такого права не мають. Більше того, деякі речі для дитини можуть бути улюбленими, звичними вдома. Тому розлучати в садку з іграшкою не мають права. Що стосується дітей, які не не привчені до горщика, також мають право відвідувати садок. А причиною відрахування з саду не може стати погана поведінка дитини (якщо не загрожує здоров’ю інших дітей). У такому випадку спершу проводять профілактику, бесіду.

Як висновок, у будь-якому випадку необхідно відстоювати права своєї дитини в дитячому садку. У разі конфлікту спробувати спокійно поговорити. Якщо не допомагає – піти до завідуючої (хоча вона скоріш за все стане на бік персоналу). Якщо Вас проігнорували й надалі порушуються права – йдіть вище, в органи освіти. У випадках побиття – можна звернутися до поліції, прокуратури.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.
Як дитячі садки можуть порушувати права дітей?