На сьогодні в Україні все більше працюючих жінок. Чи то бажання стати самодостатньою, чи потреба. Так чи інакше, прекрасна стать має свої переваги. А коли жінка приймається на роботу, повинна знати свої законні права. Праця жінок в Україні має ряд нюансів. Особливо, коли питання стосується дітей. Що слід враховувати роботодавцеві та про що має знати жінка. А також які передбачені пільги й гарантії  – далі в статті.

Праця жінок. Нюанси при прийнятті на роботу

За статтею 184 КЗпП роботодавці не можуть не прийняти жінку на роботу чи знижувати зарплатню, якщо:

  • вона вагітна;
  • має дітей до 3 років;
  • матір-одиночка та має дитину до 14-річного віку;
  • має дитину з інвалідністю.

Відмовити можна, коли причина обґрунтована. До того ж, викладена в письмовій формі. Попри те, жінка може оскаржити таке рішення в суді.

Згідно частини 3 статті 26 КЗпП, забороняється встановлювати випробувальний строк для вагітних і одиноким матерям, в яких дитина до 14 років або з інвалідністю. Дехто вважає, що недопустимий випробувальний термін для жінок із дітьми до 3 років. До 6-ти – коли у декретній відпустці. Загалом, таких працівниць не має права звільняти роботодавець за власною ініціативою.

Звільняти не можна:

  • вагітних жінок, жінок із дітьми до 3 років (до 6-ти, коли є медвисновок про потребу в домашньому догляді);
  • одиноких матерів із дитиною до 14 років;
  • коли дитина з інвалідністю.

Не стосується випадків, коли підприємство ліквідовується. Якщо так, то таку категорію жінок обов’язково повинні працевлаштувати. Про це в частині 3 статті 184 КЗпП. При тому, за жінкою зберігається середня з/п. Проте не більше 3 місяців з припинення дії строкового договору.

Звільняти не забороняється, коли жінка сама хоче піти чи коли згодні обидві сторони.

Праця жінок. Пільги, гарантії, умови праці

Роботодавцям забороняється залучати жінок до важкої праці. Також до шкідливих і небезпечних робочих умов. До того ж, законодавство проти того, щоб жінки підіймали та переміщали важкі речі.

Крім того, не дозволені роботи в нічний час (якщо не є тимчасовою необхідністю). Разом з тим, надурочні роботи та у вихідні дні.

Відносно вагітних жінок і з дітьми до 3 років у відрядження відправляти не дозволено. Так само, як і залучати до надурочних робіт. А жінок із дітьми від 3 до 14 років або з дитиною з інвалідністю – лише за згодою.

Якщо вагітна жінка не може виконувати звичну роботу, може наполягати на легшій. При цьому повинна надати медвисновок. Середній заробіток за пропущені дні при переведенні зберігається. Таке правило поширюється й на жінок із дітьми до 3-річного віку. Проте полегшені умови праці тривають до досягнення дитиною 3 років.

У тих жінок, в яких діти до 1,5 року є право на додаткові перерви для годування. До того ж, кожні 3 години й не менше 30 хв кожна. Загальна перерва зберігається.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Відновлення на роботі через суд.

Праця жінок: прийняття на роботу, умови та пільги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.