В кожного громадянина є право на працю. Тим більше, що без заробітку не проживеш. Поряд з тим, є право на вільний вибір того чи іншого напрямку (ст. 43, Конституція України). Тих, кому немає 18-ти прирівнюють до прав повнолітніх. Однак інші умови, є пільги й гарантії, що встановлені українськими заонодавчими нормами. У свою чергу, роботодавець є суб’єктом трудового права. Це – фізична чи юридична особа, що пов’язана з працівником трудовими відносинами. Загалом, праця неповнолітніх врегульована трудовим законодавством про працю неповнолітніх осіб, яким не виповнилось 18.
Коли ж Вас цікавить питання Захист інтересів роботодавця, інформацію щодо консультування можете знайти за посиланням.
Далі в статті – кого допускають до роботи, які правила діють на неповнолітніх, умови праці.
Праця неповнолітніх. Умови й правила
За статтею 188 КЗпП на роботу не можна допускати молодших за 16 років. Але в цьому разі, якщо робота легка, не шкодить здоров’ю та не порушує навчальний процес. У час, що вільний від навчання можуть працювати 14-річні учні середніх шкіл, професійно-технічних і середніх спецнавчальних закладів, але за згодою одного з батьків. При цьому обов’язково укласти трудовий договір у письмовій формі (ст. 24 КЗпП).
Для 16-18-річних співробітників встановлюють робочий час, що триває 36 годин на тиждень. 15-16-річних (учнів від 14 до 15 років на момент канікул) – 24 год/тиждень.
Співробітникам молодшим за 18, зарплатню виплачують таку ж, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Роботодавець не має права
Роботодавець не може залучати неповнолітніх працівників до важкої чи шкідливої та небезпечної роботи. А також до підземних робіт; робіт, де потрібно підіймати чи переміщати тяжкі речі. Разом з тим, заборонені нічні, надурочні та роботи на вихідних.
Зокрема, робота, де потрібно підіймати і переміщати важкі речі, допустима для підлітків із нормальними медичними показаннями. В такому випадку слід пред’явити лікарське свідоцтво. Стосовно тривалої відповідної роботи, до 15 років залучати не дозволено. Загалом, праця неповнолітніх із вантажами не повинна тривати понад 1/3 робочого часу.
У роботодавця є обов’язок забезпечити підліткам проходження періодичних медоглядів.
Відпустка та припинення роботи
Працюючі особи до 18-ти мають право на щорічну відпустку у 31 день. До того ж, її можуть надавати у перший робочий рік. Тобто за півроку безперервної праці. Крім того, заборонено ненадавати щорічну відпустку тим, кому до 18 років. А також замінювати відпустку на грошову компенсацію.
Коли неповнолітній працівник не може продовжувати роботу через загрозу стану здоров’я чи внаслідок порушень його законних інтересів, батьків, усиновителів і піклувальників неповнолітнього.
Вимагати розірвати трудовий договір із таким працівником мають право держоргани та службовці, які наглядають і контролюють дотримання законодавчих норм.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Зміна причин звільнення через суд.