Питання щодо працевлаштування іноземців в Україні вперше врегульовано на рівні закону, а не Кабміну. Останнє 10-річчя отримання дозволу супроводжувалося нормативними актами, сама ж процедура була складною та мала багато вимог. Зі змінами в законодавстві тепер легше працевлаштуватися закордонним гостям. Однак для цього необхідно отримати дозвіл. Хто його видає, документи для оформлення та як зміни полегшили процедуру – далі в статті.

Як отримати дозвіл на працевлаштування?

Відповідно до закону, українські роботодавці мають право приймати на роботу іноземних громадян. Це можна зробити на основі трудового договору. При цьому необхідний дозвіл від державної служби зайнятості.

Оформленням документів для отримання відповідного дозволу, займається роботодавець.

Отже, змінений перелік документів:

 • заява від роботодавця про те, що посада іноземного працівника не потребує надання допуску до держтаємниці;
 • копія сторінок паспорта іноземця, переклад на українську мову;
 • кольорова фотокартка 3,5 x 4,5 см.

Додатково подається (залежно від категорій):

 • для всіх категорій необхідно подати копію проекту трудового договору з іноземним працівником;
 • у центрі зайнятості самостійно отримують відомості про формування статутного капіталу товариства на момент подання відповідної заяви. Це стосується працевлаштованих засновників/учасників або контролерів юридичної особи;
 • що стосується випускників ВНЗ – копія диплому про вищу освіту. Потрібен легалізований переклад українською;
 • щодо творчих професій, то це копії документів, які засвідчують авторське право чи суміжні права;
 • для іноземців-ІТшників – дані про зареєстрований вид діяльності отримує відповідний орган;
 • працівники, які у відрядженні – копія договору між українським та іноземним суб’єктами зі змістом певних видів послуг та обсягу;
 • для внутрішньокорпоративних цесіонаріїв необхідне рішення іноземного суб’єкта господарювання про переведення свого працівника на роботу в Україну. Разом з тим, потрібна копія контракту (укладається між іноземцем та іноземним суб’єктом господарювання, зазначається строк);
 • якщо іноземець визнається біженцем та потребує додаткового захисту – копія рішення про оформлення докуменів про визнання біженцем, довідка про звернення з питання захисту.

Спрощена система, нововведення

 1. Скоротили перелік документів для отримання дозволу. Більше не потрібна довідка про відсутність судимості, документ про освіту. Для окремих категорій необхідні додаткові документи, однак в загальному процедура складається з 4-ох: заява від роботодавця, сторінки паспорта іноземця (копії), фото та копія проекту трудового договору.
 2. Можна обійтися без дозволу, якщо інвестувати в державу 100 тис. євро. Раніше закон змушував іноземного інвестора, який хотів регулярно приїжджати до України, аби проконтролювати роботу підприємства, отримувати дозвіл на власному ж підприємстві. У подальшому ж – отримати посвідку на тимчасове проживання. Обидва документи видавалися на 1 рік. А це були додаткові витрати та час. Нині, якщо іноземний засновник вносить не менше 100 тис. євро до статутного капіталу, має право отримати тимчасову посвідку на проживання до 2 років (немає необхідності у дозволі на працевлаштуванні).
 3. Особлива категорія іноземців із правом на 3-річний дозвіл на працевлаштування. До категорії відносять професіонали з високим доходом (не менше 50 м. з. – 160 тис. грн). Також це – засновники, бенефіціари, випускники престижних вузів, IT-професіонали.
 4. Зменшена плата за строк та видачу дозволу. Тоді – 6 400 грн, зі змінами – залежатиме від тривалості дозволу (від 2 до 6 п. м.).
 5. Врегульована робота іноземця на різних посадах. Дозвіл необхідний для кожної посади. Для високооплачуваних професіоналів – не потрібен, якщо термін сходиться між трудовим договором і дозволом.
 6. Мінімальна зарплатня. Для багатьох (окрім особливої категорії) розмір становитиме 10 м. з. п. (нині – 32 тис. грн).

Отже, такі нові зміни для українських роботодавців – можливість простіше оформлювати іноземних працівників на своє підприємство. Для іноземних інвесторів – довше перебувати на території України.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті Дозвіл на працевлаштування в Україні.

Працевлаштування іноземців в Україні: порядок процедури