У ВР зареєстрували законопроект № 9094 щодо внесення змін до Сімейного кодексу України. Ним передбачено визначення прізвища дитини. За статтею 145 СКУ, прізвище малюка визначають батьки. А у випадку різних прізвищ, дитяче визначають за спільною згодою. Далі в статті – нововведення: подвійне прізвище дитині, заборона на дивні імена.

Подвійне прізвище дитині. Які вимоги?

Відповідно до законопроекту, якщо в батьків різні прізвища, то вони мають можливість дати подвійне прізвище дитині. Іншими словами, утворити, з’єднавши при цьому свої прізвища за будь-якою послідовністю.

Така подвійність містить вимоги:

  • повинна складатись не більш, як із 2 слів;
  • слова при написанні мають бути з’єднані дефісом.

Окрім вищевказаного передбачають і недопущення зміни послідовності приєднання прізвищ батька та матері, утворюючи подвійні прізвища в рідних сестер і братів.

Подвійне прізвище дитині – не дивні імена. Заборона називати нерозумно

Аби захистити права дитини, зареєстрували законопроект № 9092.  Відповідно до нього, деякі законодавчі акти України були змінені. Це стосується визначення імені особи.

У законі запропонували уточнити правила на рахунок визначення імені дитини і зміни ім’я. Таким чином, при присвоєнні дитині імені, у батьків є право використати те чи інше ім’я за власним бажанням. Однак не всі батьки при виборі керуються здоровим глуздом. Відповідно, називають своїх дітей дивними та незрозумілими іменами. При цьому не задумуються про наслідки у більш дорослому віці дитини. На жаль, на практиці зустрічаються випадки, коли над дитиною знущаються однолітки саме через її ім’я.

Отож, аби хоч якось вплинути на свідомість дорослих, поставили відповідну заборону. Виходячи з неї, дитину не можна називати тим іменем, яке містить у собі:

  • назви неживих предметів;
  • вигадані персонажі;
  • географічні назви;
  • титули;
  • хвороби;
  • абревіатури;
  • ім’я, у якому відразу і букви, і символи/цифри;
  • ім’я з нецензурною лексикою чи ж образою щодо суспільної моралі.

Варто відмітити, що вищевказані вимоги стосуються і порядку зміни ім’я.

Крім того, відтепер і органи РАЦСу мають право відмовити присвоювати дитині того імені, що не відповідає вимогам. У свою чергу батьки мають право оскаржити такі дії, звернувшись із позовом до суду.

Мода на імена

Мода на імена є явищем соціальним. Це має прямий зв’язок із тим, чим живуть і чим цікавляться батьки, а також на людей, що їх оточують. Нарікання на ім’я може відбуватись і з тієї причини, що подобається яскрава особистість або ж навіть предмет.

Так суспільство змінюється та прогресує. Але ж…. повинно мати певні межі. Згадаємо одну з історії форумів, де 3-річного Ємелю віддали в дитячий садок, а вже незабаром мати поцікавилась, чи не дражнять його через ім’я? Відповідь виховательки: “А хто ж буде його дражнити? Фрол, Епіфан або Калістрат?”

На сьогоднішній день не є рідкістю й імена, що мають подвійний характер. До прикладу, Анна-Вікторія, Марія-Маргарита. Та екзотикою поки лишаються Іван-Коловрат, Дмитро-Аметист, Лука-Щастя, Саммерсет Оушен тощо. Декілька років тому можна було почути Космоса, Легенду, Огнеслава, Світа, Лелю та навіть Челсі.

У 2018 році зареєстрували такі імена, як: Ігоріна, Мілаша, Шамама, Гамлет, Фараон, Златаслава, Вівіана, Версавія, Дейлін, Медея, Каталея, Она, Апполінарія, Капітоліна, Хумора, Патриція, Забава, Прінцеса, Стасинія, Весна, Італія, Андромеда, Ясновєда.

Чоловічі також не можуть не дивувати. Тепер серед нас є Златозар, Натаніель, Юнатан, Яровіт, Бертран, Вінцеслав, Еліот-Леопольд, Бомонд, Миролюб, Ольгерд, Пересвіт, Метью, Рожден, Гамлет, Ратібор.

Список можна продовжувати та тепер можливо дивакуватих імен стане менше, враховуючи заборону.

Отож обирайте ім’я таке, щоб дитині було легко йти з ним по життю, щоб воно не викликало комплексів.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Сімейне право.

Подвійне прізвище дитині: які зміни у Сімейному кодексі?