Судова практика передбачає такі види справ, що діють у межах податкових спорів. І часто причиною таких спорів стає подвійне оподаткування. А саме – уникнення таких податків. Чим це регулюється та як визначається, чому існують штучні конструкції для обходу правил, що потрібно для того, щоб довести свою правоту та відстояти власну позицію.
Конвенція про уникнення подвійного оподаткування доходів та майна прагне усунути юридичне подвійне оподаткування.
Це відбувається у тому випадку, коли дохід оподатковується кількома державами.
Проте розроблений механізм уникнення такого оподаткування. Він передбачає розподіл права держав на оподаткування і здійснюється шляхом надання такого права тільки одній державі. Дохід, що підлягає оподаткуванню це і дохід від комерційної діяльності, і від нерухомого майна чи його оренди. Іншим способом уникнути оподаткування є той, що надає права оподатковувати дохід тій державі, резидентом якої є підприємство. Обмежене право оподаткування передається державі, що виступає джерелом доходу.
Проте є випадки, коли платники створюють такі правові конструкції, що приховують об’єкти оподаткування, замість того, щоб усувати подвійне оподаткування. Дані операції ретельно перевіряються податковими органами. І така перевірка аргументована такими фактами: нерезидент не є фактичним власником доходу. Або ж документи про одержувача доходу неналежно оформлені. Аргументом може виступати і те, що неправильно застосовуються положення конвенції чи вимоги законодавства.
Далі подаємо перелік тих обставин, що треба довести, щоб отримати право застосовувати положення Конвенцій платником податків. Це той факт, що особа, що отримує дохід, є його фактичним власником. Формальний метод визначити такого власника передбачає докази про те, що дана особа не агент і не посередник. Або ж особа виступає резидентом держави, що є стороною конвенції. Це має бути підтверджене сертифікатом від компетентного органу.
Економічний спосіб передбачає таке. Діяльність того, хто отримує дохід, не може зводитись тільки до передачі доходу власнику.
А дохід має виплачуватися виключно на рахунок у банку, що належить саме власнику. Власник має володіти повноваженнями розпорядження отриманим доходом. А особа зобов’язана вести реальну господарську діяльність, тобто, мати потрібні засоби виробництва, навчений персонал у тій державі, що характеризується резидентністю.
Ще одним фактом є той, що особа повинна довести те, що її ціллю було не отримання зниженого податку при укладенні договору. А отже, треба довести, що переваги Конвенції не були першорядними завданнями.
Важливо зауважити, що Конвенція про уникнення подвійного оподаткування передбачає цілком реальні правові рішення, попри цей факт, є випадки штучного обходу правил. Для того, щоб діяти у межах закону, варто звернутися за консультацією до юристів, що займуться вашою справою. Це допоможе обійти багато негативних наслідків, остаточно зрозуміти і побачити реальну ситуацію та знайти з неї вихід. А проект «Ваш юрист» забезпечить вас необхідною допомогою.