Подвійне (множинне) громадянство – це тоді, коли особа має громадянство у двох або більше держав одночасно. При цьому існує вимога виконання усіх цивільних обов’язків. Такий статус можливий у разі, якщо є взаємне визнання обох громадянств, укладення договору.

Загалом, у світі небагато країн, які підписали між собою відповідні договори. Як правило, це колишні метрополії та їх колонії. До прикладу, Великобританія має такий договір з Канадою, Індією, Австралією та іншими, Франція – з Канадою, Португалія – ​​з Бразилією, Іспанія – з низкою країн Латинської Америки. У сою чергу друге громадянство чи третє, четверте – ситуація, коли людина набуває друге громадянство без відома своєї держави, де є громадянином від початку. Чому в Україні подвійне громадянство поза законом, яка відповідальність за другий паспорт, як взагалі вирішити таке питання – далі в статті.

Подвійне або друге громадянство. Чому в Україні подвійне громадянство поза законом?

Відповідно 4 статті Конституції України, у нашій державі існує єдине громадянство. Проте це не означає, що українцям заборонено мати інші громадянства. А згідно Закону України “Про громадянство” передбачено, якщо українець набув громадянство (підданство) іншої держави/держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Коли ж іноземець отримав українське громадянство, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Звідси виходить, що українець з паспортом України і, наприклад, Кіпру, в Україні буде визнаватися лише українським громадянином. На Кіпрі – лише громадянином Кіпру. А ось при в’їзді на територію третіх країн, особа сама вирішує, який паспорт йому показати на митниці – таким громадянином він і буде вважатися в цій країні. Тобто в Україні подвійне громадянство не заборонене,  його просто не визнають.

Яке покарання за другий паспорт?

Закон України не зобов’язує повідомляти владу про отримання іншого паспорта, автоматичне припинення не відбувається. Загалом, влада не має прямого обов’язку перевіряти наявність у людей другого громадянства. Якщо ж стане про це відомо, людину можуть позбавити українського громадянства, проте цього робити не зобов’язані (на це має право лише президент).

В Україні близько півмільйона людей мають другі паспорти (в основному, Польщі, Росії, Угорщини, Румунії). Українська влада може про це дізнатися, якщо інша країна зробить запит до офіційних органів. До того ж, джерелами інформації можуть стати і бази даних митних відомств, податкових органів (на який паспорт зареєстрована компанія).

Кожна країна має свої закони

До прикладу, в ряді країн Карибського басейну (Домініка, Гренада, Антигуа і Барбуда, тощо) паспорт можна “купити” в обмін на інвестиції в економіку країни (від 100 тисяч доларів). При цьому обов’язків щодо відмови від попереднього громадянства немає. В Європі паспорт в обмін на інвестиції пропонують дві країни ЄС – Мальта і Кіпр. Однак і вартість таких програм набагато вище – більше 1 млн євро для Мальти і більше 2 млн євро для Кіпру. Водночас багато європейських країн в обмін на інвестиції (купівля нерухомості або державних облігацій, започаткування бізнесу) надають статус ВНЖ (вид на проживання) або ПМЖ (постійне місце проживання) з подальшою можливістю отримання громадянства. Крім того, деякі країни, такі як Німеччина, під час видачі свого паспорта вимагають надати письмовий доказ, що людина вийшла з попереднього. А в Україні отримати ПМЖ можна за інвестиції в економіку близько 100 тисяч доларів.

Як вирішити проблему подвійного громадянства?

Необхідні чіткі норми щодо вступу та виходу з громадянства України. По пунктах потрібно визначити причини та схему автоматичного позбавлення громадянства. У цьому питанні рекомендації виносить спеціальна комісія, яка передає пропозиції на підпис президента. Проте жодних обов’язків не виникає, тобто приймається особисте рішення державного чиновника.

З 1 травня 2016-го, згідно з Законом “Про держслужбу”, особа не має права претендувати на інше громадянство, крім українського. Далі слід виробити єдину довгострокову політику – Україна визнана другою, подвійне громадянство чи ні. Мільйони українців виїхали за кордон – США, Канада, Італія, Іспанія, Польща. Хіба позбавляти громадянства? Може краще, щоб Україна підписала двосторонні договори з низкою країн і почала визнавати подвійне громадянство?! Загалом, чітке бачення просто необхідне!

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Подвійне або друге громадянство: чи можуть українці мати декілька паспортів?