У сучасному світі розлучення – явище далеко не рідкість. У більшості випадків розходяться молоді сімейні пари. Буря яскравих емоцій, викликана сильними почуттями та певною наївністю, враз може перетворитися на ненависть, злість та несприйняття одне одного. На підставі розриву відносин, часто виникають спори та конфлікти. Основним – є поділ майна.
Право подружжя на поділ майна
Відповідно до ст. 69 Сімейного кодексу України, незалежно від того, чи розлучені чоловік і дружина, майно ділиться за спільною згодою. Якщо сторони не можуть між собою домовитися, звертаються із позовною заявою до суду для вирішення спору. Згідно зі ст. 70 СКУ, при поділі сумісної власності подружжя, частки між ними розподіляються порівну. Однак суд може змінити долю часток у випадку, коли один із подружжя матеріально не забезпечував родину, не дотримувався правил утримання дитини, завдавав шкоди чи знищив спільне майно.
З іншого боку, частку майна можуть призначити більшою як для чоловіка, так і дружини. Таке рішення суд приймає за умови недостатнього розміру аліментів, перевіряють, чи вистачає коштів для дитячого розвитку або лікування.
Буває й таке, коли чоловік чи дружина не хочуть віддавати долю свого майна. При цьому стверджують, що за власні кошти його придбали, а інша сторона в тому участі не брала. Так як бути з цією ситуацією? Давайте розберемось. Для підтвердження слів необхідні відповідні документи. Як приклад, договір на нерухомість, квитанції. Якщо чоловік придбав у кредит квартиру та оформив її на себе, а жінка в цей час кошти не вносила, то все одно житло поділиться порівну. Це стосується пар, які перебували як в офіційному шлюбі, так і цивільному. Однак щодо неофіційних шлюбних відносин, з’являються відкриті питання. Вирішити їх можна! Необхідно, в першу чергу, довести факт сумісного проживання. Підтвердження того, що господарство велося спільно. Лише після цього можна претендувати на майно. Варто знати! Разом із половиною майна, перейде й половина кредиту. Тому запитайте себе, чи маєте можливість своєчасно виплачувати зазначену у договорі суму. Тим більше, коли під одним дахом жити вже нестерпно.
Яке майно вважається особистою власністю?
Відповідно до ст. 57 СКУ майно не ділиться, якщо воно придбане до шлюбу за власні кошти; особисті речі, подарунки, премії, нагороди. Поряд з тим, набуте під час спільного проживання майно, теж є особистою власністю. Однак, як зазначалося вище, аби на нього претендувати одній зі сторін, необхідно довести і про власний внесок. Якщо квартира подарована або ж дісталася у спадок – поділ неможливий!
Для того, аби не витрачати свій час, гроші та нерви, спробуйте все ж вирішити питання мирно. Якщо не вдається – йдіть до суду. А щоб отримати професійні поради – звертайтеся до юристів. Інформацію про консультування щодо Розподілу майна, Ви можете отримати на сайті.