Одним із найпоширеніших питань при розлученні є поділ майна. Та й будучи у відносинах можна зробити те ж саме. Процес поділу спільного майна відбувається як добровільно, так і через суд. Поділ майна між подружжям у разі недобудованого будинку – далі.

Поділ майна між подружжям. Як це відбувається?

Добровільний порядок – домовленість між подружжям із визначенням права на кожного. Тобто згода та конкретний поділ часток між собою. В цьому випадку подружжя укладає договір про поділ нерухомого майна згідно з цими частками. Документ посвідчує нотаріус. Стосовно умов поділу, то це можна зробити навіть у шлюбі.

Коли ж домовитись не змогли, то питання вирішується в судовому порядку. У свою чергу суд займається визначенням наступного:

 • обсягом спільно нажитого майна, де поділ – предмет спору;
 • з’ясуванням джерела та часу, коли було придбане майно;
 • розміром часток майна кожного з подружжя;
 • способом поділу майна згідно з розмірами часток.

У цивільному законодавстві йдеться, що частки майна дружини та чоловіка є рівними, коли про інше не вказано в шлюбному договорі.

Проте суд може відійти від засади рівності часток. Це якщо є вагомі обставини. Зокрема:

 • один із подружжя не піклувався стосовно матеріального забезпечення родини;
 • не брав участі в утриманні дитини;
 • приховав, знищив або ж пошкодив спільне майно;
 • витрачав, завдаючи шкоду сім’ї.

У суді можуть і збільшити частку майна. Це за умови, коли з одним із них проживають діти. Також це стосується випадків, коли є непрацездатні повнолітні діти. Проте умовою є те, що розміру аліментів не вистачає на важливі потреби.

При поділі майна у суді встановлюють, чи є його будівельно-техможливість. Тобто чи цей поділ є реальним. Йдеться про технічну можливість поділу одного об’єкта на два окремих. Якщо можливості немає, то можуть присудити одному з подружжя грошову компенсацію. Це замість частки в праві сумісної власності на майно. При цьому лише за згодою сторін. Коли і останнього немає, то присудять по ½ частки кожному.

Поділ майна між подружжям. Як бути з незавершеним будівництвом?

Якщо ж поділ стосується недобудови, то вирішення ситуації стає складнішим. Адже об’єкт набуває юридичного статусу житлового будинку після того, як його ввели в експлуатацію та з моменту держреєстрації відповідного права. До цього моменту незавершений об’єкт є лише будівельними матеріалами в купі.

При цьому можуть виникати цивільні права та обов’язки, тим самим таке майно може мати право спільної сумісної власності. Таким чином, ділити об’єкт можна.

Важливо інше – настільки об’єкт є готовим, тобто на якому етапі. Враховується:

 • будівельні матеріали, що для будівництва;
 • будинок частково збудований;
 • будинок завершений, однак його не прийняли в експлуатацію та права власності не зареєстрували.

Аби визначити ступінь готовності, проводять будівельно-технічну експертизу. Враховуючи її та висновки, за позовом одного з подружжя суд може поділити об’єкт незакінченого будівництва. Коли ж це зробити неможливо, то одній стороні можуть залишити будматеріали та конструктивні елементи будинку, іншій призначити грошову компенсацію.

Перевірити, чи було придбане нерухоме майно під час сумісного проживання – не складно. Суду достатньо встановити дату укладення договору (напр., купівлі-продажу).

Поширені ситуації, коли будівництво розпочато до того, як був укладений шлюб. Тобто завершене після розірвання відносин. Складніше вирішити спір, якщо будинок побудували подружжя до того, як розірвати шлюб. А введений в експлуатацію та зареєстрований вже одним з членів колишнього подружжя після його розірвання. В такій ситуації не діє презумпція спільної сумісної власності подружжя. При цьому бажаючий поділити майно має довести, що спірний будинок є об’єктом спільного права. Бо побудований за спільні кошти та в шлюбний період.

Як висновок, у подружжя є право на здійснення поділу об’єкта незавершеного будівництва. Проте у який спосіб – визначатиме суд.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Розподіл майна.

Поділ майна між подружжям: що робити, коли це недобудова?