Необгрунтовані перевірки, відверті нападки і «маски шоу» – давнішня проблема українського бізнесу, свавілля, з яким обіцяли покінчити. Днями Петро Порошенко запропонував свій варіант. На його думку, проблему вирішить створення незалежного державного органу зі спеціальними повноваженнями. Таким стане Національне бюро фінансових розслідувань (НБФР). У Верховній Раді кажуть, нова структура буде аналітичними методами виявляти злочинні схеми в області публічних фінансів, в тому числі по догляду від оподаткування. У свою чергу НБФР займатиметься не лише податковими злочинами, а й присвоєнням або розтратою деркоштів. Таким чином, пропонують віднести кримінальні правопорушення в сфері оподаткування, митної та бюджетних сферах. У нашій статті – повноваження бюро, цілі й засоби, плюси та мінуси.

Фінансові злочини. Податкової міліції більше не буде?

Законопроект вводить в структуру державного апарату принципово новий правоохоронний орган. НБФБ візьме на себе функції податкової міліції і проводитиме досудове розслідування злочинів податкового і фінансового характеру. Бюро буде контролювати:

  • несплату податків і платежів;
  • шахрайство з фінансовими ресурсами;
  • доведення до банкрутства;
  • маніпуляції на фондовому ринку;
  • розголошення банківської та комерційної таємниці.

До того ж, у законопроекті нові статті спеціальної частини Кримінального кодексу, передбачають такі нові кваліфікації злочинів як розтрата бюджетних коштів і шахрайство з ПДВ.

На відміну від податкової міліції, НБФБ отримає потужний аналітичний підрозділ та доступ до безлічі державних баз даних. Це дозволить проводити якісний аналіз загроз у сфері публічних фінансів і навіть аналізувати законодавчі акти та законопроекти на предмет можливих фінансових зловживань.

До складу нової організації увійдуть слідчо-оперативний підрозділ, а також відділи власної безпеки і забезпечення діяльності бюро під керівництвом директора, якого призначає Конкурсна комісія.

Передбачено, що кожен із підрозділів допомагатимуть діяльності один одному  – виявляти ризик, орієнтовані методи розкрадання держфінансів, розкривати злочини та мінімізувати їх наслідки.
Відомості про виявлені порушення Бюро буде вносити до єдиного реєстру досудових розслідувань (ЕРДР) і проводити кримінальне переслідування злочинця.

Як допоможе новий законопроект?

Спеціальні методи кримінального аналізу НБФБ зможуть запобігти фінансовим злочинам ще на етапі їх виникнення. 

Автори законопроекту прагнуть, аби питанням із несплати податків займалося це бюро. Разом з цим, запевняють, що це стане точкою відліку для подальшого обліку всіх доходів і витрат, і початку роботи НБФБ.

Ідея створити єдиний незалежний правоохоронний орган, який би займався розслідуванням економічних злочинів, вважають правильною та доцільною. Проте на практиці бажання щось змінити на краще відсутнє. До прикладу, Прем’єр-міністр пропонує бізнесу самому вибрати, яка концепція є кращою. Очевидно, що і в середині самих силових органів триватиме боротьба за повноваження.

Нині ж ГПУ може закріпити підслідність конкретної справи за СБУ або відповідних підрозділів в МВС, що дозволяє як треба порушити правила підслідності. Тому навряд чи спрацює ідея концентрації в одному місці слідства по економічних злочинах. Поряд з тим, необхідно вже зараз усунути конфлікт інтересів, хоча б почати з відокремлення нинішньої податкової міліції від структури УКРІНФОРМ.

Які плюси та мінуси?

Позитивним моментом нового законопроекту вважають є пропозиція змінити статтю 212 Кримінального кодексу. Це для того, щоб залучали до відповідальності лише після несплати повністю узгодженої донарахованої суми податків. Підхід правильний, адже платник може ненавмисно допустити помилку та погодитися зі сплатою всієї донарахованої йому суми податків. Тому такі випадки не мають слугувати підставою порушувати кримінальне виробництво.

Інший бік законопроекту – його доопрацювання. Загалом, необхідно звернути увагу на статтю 50, де передбачена можливість звернення до НБФБ із заявою про вчинення кримінального правопорушення виключно для громадян, і замовчує про таку можливість для юридичних осіб. До того ж, у статті йдеться про можливість звернення з анонімними заявами, які можуть виявитись безпідставними.

Отже, такі повноваження потрібно більш точно сформулювати, аби не посприяти в необгрунтованих доносів і лжесвідченнях за матеріальну винагороду чи інші блага.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Фінансові злочини: податкову міліцію хочуть замінити незалежним органом з широкими повноваженнями