Суперечки з податківцями – далеко не рідкість. Особливо це стосується тих, хто повинен встигнути подати свої декларації до 1 травня (якщо особи отримували інші доходи, крім з/п). Мова ж іде за 2017 рік. Як подати декларацію, які найпоширеніші випадки спорів – далі в статті.
Податкова декларація 2018. Як задекларувати доходи?
Складнощі з декларування в наступних випадках:
- здача в оренду майна (авто, квартири);
- отримання доходу від продажу майна без участі нотаріуса;
- отримання доходів з-за кордону (операції з активами, цінними паперами тощо);
- отримання спадщини і подарунків.
Про що не можна забувати, так це про те, що не потрібно декларувати доходи у вигляді офіційної зарплатні та від операцій за допомогою нотаріуса (продаж рухомого та нерухомого майна). Разом з тим, доходи від підприємництва. Зобов’язань тут немає.
З іншого боку, кожен сам вирішує, що декларувати. До того ж, якщо потрібно підтвердити майновий стан перед фінансовими установами. До прикладу, стати співвласником підприємства, де вноситься крупна сума, придбати пай або будь-які інші корпоративні права.
Оренда майна
Поширене питання – декларувати доходи від оренди майна чи ні. Все просто. Коли здається квартира, машина в оренду організації (юридичній особі), то обов’язку декларувати немає. Бо ця організація є податковим агентом, таким чином відповідає за утримання податків.
Якщо ж на оренді особа заробляє, тобто здає житло, авто людям, то треба подати декларацію щодо майнового стану та доходи за своїм місцем реєстрації. Звідси слідує, що з’являється зобов’язання сплачувати податок (ПДФО) – 18% від отриманого доходу та військовий збір – 1,5% суми. У документі вказуються відомості про кожен об’єкт, при чому з описом. Це – марки, моделі, роки випуску та позначки про надання майна в оренду (суборенду) авто; характеристики, площі, адреси розташування, роки вступу в права власності та позначки про надання майна в оренду (суборенду) квартири.
Штрафи
Такі документи можуть знадобитись у майбутньому, якщо виникнуть питання та буде перевірка. Тому краще уважно провести відсоткові розрахунки.
За несплату податку штраф – 10% від суми ПДФО. У разі прострочення через 30 днів сума штрафу зростає до 20%. Не виключена й пеня, коли прострочка понад 90 днів.
Крім того, за неподання або несвоєчасне здавання звітності та недостовірні відомості передбачений адміністративний штраф – від 3 до 8 НМДГ (51-136 грн). Часто, коли мова йде про продаж авто без участі нотаріуса.
Продаж і отримання майна
Обов’язок подання декларації вважається виконаним, якщо дохід отриманий від операцій продажу (обміну) майна чи дарування лише при нотаріальному завіренні договорів, за якими податок був сплачений.
Зважаючи на це, варто проводити оцінку декларованих благ у професійного оцінювача задля уникнення звинувачень.
Подарунки та спадщина
У 2018 році спадкоємцям (рідні брати, сестри, дідусі, бабусі) не потрібно сплачувати ПДФО, так само, як і декларувати ці доходи. Для спадкоємців другого ступеня – податок 0%.
Проте податківці посилили інтерес, коли хтось отримує подарунки, так як вони засвітились у е-деклараціях.
На практиці вже зустрічаються випадки, коли податківці присилають запити з проханням дати інформацію щодо характеру відносин декларанта з тими, хто робить дорогі подарунки.
Або вже в процесі проведення податкової перевірки формують претензії щодо несплати ПДФО і військового збору. При цьому в Податковій наполягають, що їх потрібно оформлювати нотаріально. Картина виглядає наступним чином: подарунки від родичів входять до списку “інших доходів”. А це слугує для податківців підставою оголошувати про несплату ПДФО та військового збору. Виходячи з цього, варто заздалегідь оформити такі договори.
Доходи з-за кордону
Є думка, що краще декларувати всі доходи з-за кордону, бо українські фіскали зіставлятимуть витрати громадян з офіційно декларованими доходами. Зокрема, приховування доходів з іноземних джерел може привести навіть до відкриття кримінальних справ, інших фінансових санкцій. Ті, хто отримують доходи за кордоном, мають щороку подавати звіти. Так вважають податківці. Коли ж за межами України особа не сплачувала жодних податків, то в нашій країні це зробити необхідно. Звісно, що це стосується офіційних і білих доходів. Фіскали ж навряд чи дізнаються про доходи, якщо вони не засвітились на офіційних каналах.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Податкові спори в судах – загальна інформація.