ID-паспорт в Україні – явище досить нове та для багатьох не до кінця зрозуміле. Хоча його почали видавати з січня 2016 року. Новий формат – пластиковий, електронний. Має розмір 8,56×5,4 см. Паспорт містить інформацію про громадянина, яку можна прочитати лише на електронному носії. На чергові нововведення українці реагують по-різному. Дехто й зовсім не поспішає міняти документ старого зразка на сучасний. У чому ж перевага пластика, плюси та мінуси, що таке ID-паспорт, як його оформити – далі в статті.
Що таке ID-паспорт?
Пластиковий паспорт виготовляють із полікарбонату. Це дуже міцний матеріал, який застосовують у розвинених країнах для виробництва ID-карт. Такий паспорт має термін придатності – 10 років, у зв’язку з властивостями матеріалу.
Існує помилкова думка щодо безстроковості. До прикладу, паспорт видається 14-річній особі, а вже у 18 років потрібен новий, тобто дійсний 4 роки. Дорослому змінювати паспорт доведеться кожні 10 років.
Інформація, яку закидають у паспорт
На карту вносять ім’я, прізвище, по батькові (дані дублюються ще й латиницею). Перекладаючи на англійську, використовується стандартний транслит. Його затверджує Кабмін. В окремих випадках дозволяється подати письмове звернення щодо отримання потрібного написання. Це право можливе тоді, коли є закордонний паспорт, коли в одного з батьків у паспорті транслітерація відрізняється, коли є документ, який видало іноземне відомство (одружилися/вийшли заміж за кордоном).
В інших випадках транслітерацію робить комп’ютер по схемі.
Окрім того, на карті розміщують фото, зазначають стать, дату народження, громадянство. А також номер документа, номер в Єдиному державному демографічному реєстрі, термін дії, підпис власника. На звороті – назва органу, що видав паспорт, особливі відмітки (до прикладу, номер закордонного паспорта).
Іншу інформацію вносять у базу, зчитати можна з чіпа. Це відомості прописки, сімейного стану, дітей, ІПН і відбитки пальців. Останні дві пропозиції можна проігнорувати.
Аби деякі служби не змогли прочитувати дані, частину даних є можливість зробити закритими. Для внесення відомостей, потрібні оригінали документів.
Отже, на картці візуально можна побачити:
- ПІП (українська + латинська транслітерація);
- стать: ч/ж;
- громадянство;
- дата народження;
- держава;
- назва документа;
- номер документа;
- місце народження;
- унікальний номер запису в Єдиному держдемографічному реєстрі;
- дата видачі, закінчення строку;
- найменування, код установи, яка видала;
- номер платника податків (ідентифікаційний код);
- оцифроване зображення обличчя;
- оцифрований підпис особи.
При додатковій інформації потрібно змінювати паспорт?
Не потрібно. Для цього існує змінна інформація. Змінним може бути реєстраційне місце проживання, сімейний стан, відомості про дітей. До прикладу, переїзд у нове житло/інше місто, одруження чи розлучення, народження дітей. Зміни вноситимуть у хронологічному порядку. Для цього необхідно звернутися до міграційного підрозділу чи Центру надання адмінпослуг.
На електронному носії в перспективі електронний підпис. Він надасть можливість отримувати послуги дистанційно.
Як оформити документ?
Українець вперше отримує паспорт у 14 років. Це – ID-карта. Обов’язково пластик надають і тим, хто змінює ім’я, відновлює втрачений документ або просто хоче замінити паперовий паспорт, який втратив придатність.
Пропозиція отримати ID-карту існує й для тих, хто планово приходить вклеювати фото, тобто 25 і 45 років.
Оформити чи відновити документ можна у відділенні Державної міграційної служби або в ДП “Документ” (паспортному сервісі). Для жителів окремих регіонів існує така система як iGov і “Приват24”.
На перший раз оформлення паспорта-карти відбувається за місцем проживання. Переоформлювати можна в ДМС або ДП “Документ”.
Для 14-річної особи – пластик безкоштовний. Оформлення займе не більше місяця. Однак за паспортні послуги доведеться платити 400 грн. Найдорожча послуга – заміна на інший ID-паспорт у терміновому порядку (10 днів) – 766 грн. Послуги в ДМС коштують дешевше: термінове оформлення (10 днів) – 366 грн. Нетермінове (20 днів) – 279 грн.
Складніше прийдеться тим, хто паспорт посіяв або ж його вкрали. Процедура відновлення займає багато часу. Також потрібно сплатити держмито 34 грн.
Перевага ID-паспорта над паперовим
Головна – безпека. Адже підробити такий паспорт практично неможливо. У перспективі – електронний цифровий підпис. За його допомогою можна віддалено підписувати документи чи навіть голосувати. Поки на картці – фото підписування імені.
Плюси та мінуси, які обмеження?
З ID-картою у Європу їздити не можна. Для цього існує біометричний закордонний. Проте є можливість відвідати Туреччину. Відповідна угода між країнами стала чинною з 1 червня 2017-го. З таким паспортом у Туреччині можна знаходитися 90 днів протягом 180-денного періоду.
Загалом, пластиковий документ більш надійний і сучасний. Щодо використання, то далеко не всі в цьому зацікавлені.
Отож, плюси:
- карта має невеликий розмір, зручна;
- надійний документ, підробити складно;
- матеріал полікарбонат міцний, не боїться вологи;
- електронний цифровий підпис дозволить голосувати онлайн;
- з появою NFC-модулей, паспорт з чіпом зможе замінити весь пакет документів;
- з таким паспортом можна їздити до Туреччини.
Мінуси:
- пластиковий паспорт доведеться міняти кожні 10 років;
- установка NFC-модулів в державних і приватних установах затягується (коштує дорого – 1300 грн). Тому доведеться якийсь час носити з собою додаткові довідки (наприклад, про місце реєстрації).
- ID-карта не підходить для поїздок до Європи.
Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.