Звільнення – не дуже приємна річ, яка може трапитись із кожним. Дехто сумлінно працює, не покладаючи рук і тому звільнення стає м’яко кажучи шоком. А хтось може “забити” на роботу й при цьому дивується, чого це його звільнили. Так чи інакше працівник має звертати увагу на ряд вимог, які до того ж прописані у договорі, а також знати свої права. Що ж може змусити начальника звільнити Вас, які на те підстави – далі в статті.

Обов’язки, які систематично не виконуються

Заключаючи трудовий договір, працівникові необхідно не просто ознайомитись, а й акцентувати свою увагу на прописані пункти. У них же – певні обов’язки, яких слід чітко дотримуватись. Також іде мова й про правила внутрішнього розпорядку. Це також є важливим моментом у робочому процесі. Нечасто зустрінеш того, хто звісно ж “уважно” читає те, що підписує. Однак є й такі, хто просто нехтує правилами.

Першою підставою для звільнення може стати регулярне невиконання обов’язків без поважних на те причин. Правомірно звільнити працівника можна, якщо він свідомо та умисно не виконує роботу належним чином. До того ж раніше неодноразово отримував зауваження. Згідно зі статтею 40 Кодексу законів про працю України (КзпП) розірвання трудового договору є заходом дисциплінарного стягнення. Вихід один – догана або звільнення (ст. 147).

При розірванні трудового договору, роботодавець має зробити наступне:

  • з’ясувати, чи дійсно працівник без поважних причин не виконував необхідні функції. Для цього роботодавець має право вимагати від працівника письмове пояснення (причини). У разі трудової суперечки оцінку дає суд;
  • дисциплінарний проступок, його встановлення й задокументування (акт із підписами комісії – не менше 3 осіб, доповідна записка). А для доказу запізнень підійде табель обліку робочого часу;
  • встановити, наскільки порушення були систематичними.

Прогули

Насамперед, варто зрозуміти, що вважається прогулом. Отже, це коли працівника немає на робочому місці більше 3 годин, без поважних причин і начальство нічого не знає, де і що. А також, не узгоджуючи з керівництвом, працівник самостійно використовує дні відгулів, чергову відпустку. Прогулом не вважається, коли працівник не на робочому місці, але знаходиться на території підприємства. Що ж тоді виходить, що працівник може весь день гуляти по території і нічого за це йому не буде? Ні! Робоче місце пустує – це порушення трудової дисципліни. За це працівник повинен понести дисциплінарну відповідальність.

За прогул роботодавець звільнити може відповідно до статті 40 КЗпП, хоча не зобов’язаний. Для цього встановлюється факт прогулу, документально затверджується. В акті необхідно зазначити час, коли працівник був відсутнім. Останній має написати пояснення. У разі відмови складається відповідний акт. Якщо працівник і зовсім зник та не виходить на зв’язок вже декілька днів, йому надсилається лист з вимогою надати пояснення (причини відсутності).

Дисциплінарне стягнення – звільнення має свої строки. Не пізніше за місяць від першого дня прогулу може бути застосованим. Відповідно, видається наказ. У ньому варто вказати час і день прогулу. Протягом трьох днів працівник має з ним ознайомитись. Якщо ж працівник відмовляється на це підписуватися – можна скласти додатковий акт. У той день, коли працівника звільняють, з ним повинні остаточно розрахуватися. Разом з тим, видається копія наказу про звільнення та оформлена трудова книжка. У ній же зазначити, що працівник звільнений за прогули.

У випадку, коли прогульник не хоче виходити на роботу, до нього додому приходить у гості повідомлення про те, що його звільняють, а також копія наказу з листом про те, що потрібно забрати трудову.

Без письмової згоди працівника, поштою надсилати трудову заборонено.

Нетверезий працівник

Якщо працівник з’явився п’яним на роботу – це може стати вагомою підставою для звільнення. Як діяти роботодавцю? По-перше, встановити цей факт. Підтвердженням може бути медвисновок, пояснення третіх осіб, акти. Оптимальним варіантом є – направити працівника в установу охорони здоров’я, де висновки зроблять експерти. Якщо такої можливості немає – складається акт, залучаються свідки. Щодо наркотичного сп’яніння – потрібне заключення від лікаря. Роботодавець має право змусити працівника пройти відповідний огляд, звернувшись в органи внутрішніх справ. Далі потрібно, щоб працівник у письмовій формі надав пояснення. У разі остаточного рішення звільнення працівника – інші заходи не використовуються!

Крадій на робочому місці

Достатньо один раз вкрасти, аби залишитись без роботи. Однак за рішенням суду. Трудовий договір розірвати можна. Більше того, окрім адміністративної відповідальності, на працівника може чекати й кримінальна, якщо викрадене майно не дріб’язкове. Нині дрібна крадіжка не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (160 грн).

Протокол може скласти і сам роботодавець, якщо це адмінвідповідальність. Для цього треба вказати дату й місце складання, посаду, ПІБ роботодавця, дані про особу-порушника. А також місце, час і суть правопорушення, нормативний акт, свідків та потерпілих, їхні дані, додаткові відомості (вартість викраденого, спосіб). До протоколу додається пояснення працівника-крадія. Документ підписують усі сторони. Потім його необхідно направити до суду. Це у випадку дрібної крадіжки. В іншому – варто одразу звернутися до правоохоронців. Виходячи з цього, в трудовій книжці робиться відповідний запис із зазначеною причиною звільнення та вироком суду.

Поважними причинами можуть бути: хвороба працівника; якщо запізнився через аварії на дорогах; сімейно-побутовий характер у разі можливого завдання шкоди іншим тощо.

Інформацію про консультування з питань звільнення, Ви можете отримати на сторінці Трудового права.

Підстави для звільнення – про що має знати працівник?