Судові спори з податковою часто виникають саме через первинні документи. Неналежне оформлення, пропуски у заповненні, хиби. Чи можцть ці фактори впливати на достовірність та дійсність документа і чи не заперечує його юридичну силу? Розбираємось із цими питаннями далі.
Почнемо із того, що окреслимо значимість такої документації.
Первинні документи характеризується такими обов’язковими ознаками: відомостями про господарську діяльність та підтвердження її здійснення.
Вищий Адміністративний Суд України ухвалив рішення, у якому йдеться про те, що податкова накладна повинна бути підписана уповноваженою особою, що здійснює постачання товарів чи послуг. Також вона затверджується печаткою продавця. З цього розуміємо, що підпис уповноваженої особи на первинних документах надає їм юридичної сили. До того ж таке підписання підтверджує факт здійснення господарської операції.
Термін презумпція добросовісності платника податків ілюструє те, що документи, які платник подав органам контролю, дійсні, крім того, вони відбивають реальний стан господарських операцій.
З презумпцією пов’язаний і обов’язок органом контролю довести правомірність рішення в суді, при тому, якщо платник подав позов про скасування такого рішення як неправомірного. У тому випадку, коли будуть надані докази, що спростують належність та дійсність даних платника у податковій звітності, такий платник має довести законність підстав декларування даних.
Проте зазначається, що окрема хиба такої декларації не може автоматично позбавляти цей документ податкової сили.
Господарська операція має зв’язок із рухом активів платника податків та рухом його капіталу.
Тому хиба, як уже сказано, не може зробити документ фактично недійсним. Саме з тієї причини, що дані, вказані у декларації, показують рух активів. І неважливий факт відсутності певних документів чи помилки при їхньому оформлення.
Неясність у цю ситуацію вносить ще одна річ. Закон не визначає конкретний перелік тих документів, що зможуть підтвердити факт господарської операції. Тому їх підтверджують будь-які первинні документи, що відповідають законодавчим вимогам.
Є ще кілька нюансів щодо заповнення таких облікових документів. Важливо пам’ятати, що навіть якщо деякі позиції документа лишились незаповненими, а деталізація видів робіт чи послуг, що були виконані, відсутня, то це не перешкоджає правомірності облікових документів. А також не ставить під сумнів дійсність виконання господарських операцій.
Ще однією важливою деталлю вважають ще один факт. Обов’язок щодо надання доказів про правомірність своїх дій покладений на відповідача у випадку, коли він заперечує проти такого адміністративного позову.
Варто також узагальнити, що судові спори із податковою вимагають чіткого розуміння ситуації та впевненого знання законів. Якщо ви не в чомусь не розбираєтесь і потребуєте допомоги, то звертайтесь до фахівців проекту «Ваш юрист». Вас проконсультують і допоможуть знайти вирішення проблеми судових спорів із податковою швидко і професійно.