Перевезення пасажирів – справа відповідальна та має свої правила на законному рівні. Перевізники, так само, як і споживачі таких послуг мають права та обов’язки. Одне із них для останніх є право на безкоштовний проїзд. На кого поширюється та що потрібно знати про страхування – далі в статті.
Перевезення пасажирів. Безкоштовний проїзд (ст. 37 ЗУ “Про автотранспорт”)
Автомобільний перевізник не має права відмовляти у безкоштовному проїзді, якщо це визначено законом. Більше того, така відмова тягне за собою відповідальність.
Для осіб із інвалідністю внаслідок війни та прирівняних осіб передбачені наступні пільги: безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автотранспортом у сільській місцевості, приміським залізничним і водним транспортом. А також автобусами по Україні тощо. Таке право поширюється і на особу, що супроводжує людину з інвалідністю 1 групи.
Для осіб із інвалідністю І та ІІ групи, дітей-інвалідів та тих, хто супроводжує (1 особа), мають право на безкоштовного проїзду в міському транспорті.
Якщо водій відмовляє таким пасажирам, то вони можуть звернутися до суду задля стягнення моральної шкоди. На практиці це 10 тисяч гривень.
Перевезення пасажирів. Страхування
Пасажири мають бути обов’язково застрахованими перевізником. А в салоні автобуса розміщені відомості (найменування, адреса, телефон). Розмір страхової суми для кожного складає 6 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі нещасного випадку перевізник має:
- скласти відповідний акт;
- видати постраждалому довідку (право безкоштовного проїзду), зазначивши відомості страховика;
- видати страховий поліс кожному застрахованому (вид обов’язкового страхування; найменування, адреса, телефон страховика; розміри страхового платежу та суми).
У свою чергу пасажир повинен перевірити, чи є на зворотному боці квитка відомості про страховика. Разом з тим, варто ознайомитись зі своїми правами. Наприклад, правила перевезення багажу, тварин, дітей і їх окреме місце, компенсація в разі порушень.
Якщо пасажир порушує свої обов’язки, то водій має право зупинити автобус, викликати правоохоронців задля з’ясування обставин. Але ніяк не виштовхувати з салону чи застосовувати фізичну силу.
У водія автобуса такі зобов’язання, як:
- дотримання визначеного маршруту, розкладу руху;
- приймання, розміщення та видача багажу пасажирам на зупинках, що вказані в графіку;
- вживання тих заходів, що забезпечують безпеку, наприклад, при тумані чи ожеледиці;
- перед тим, як сідати за кермо водій повинен пройти медогляд, перевірити технічний стан автобуса;
- мати повагу до пасажирів.
Перевізник часто не виконує такі вимоги:
- ззовні автобуса має бути 2 трафарети, де зазначені місця відправлення та прибуття. Їх має бути видно здалеку (15 м, з боку – 3 м);
- у салоні витяг із правил (права та обов’язки пасажира та водія, нумерація місць, розмір штрафів у разі порушень, кількість сидячих місць, відомості про перевізника та страховика);
- якщо це міжміські перевезення – витяг з Дозволу на перевезення, що виданий держслужбою з безпеки на транспорті;
- при міжміських маршрутах не дозволено, щоб діти до 14-річного віку їздили без супроводу дорослих. Як виняток – до шкіл у сільських місцевостях.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Судові справи.