З пенсійною реформою значно зросли вимоги щодо кількості страхового стажу, який необхідний для того, щоб оформити пенсію. Виходячи з цього, частина українців втратила можливість вийти на відпочинок, досягнувши пенсійного віку. Саме через це уряд прийняв рішення надати тимчасову соціальну допомогу пенсіонерам, яким бракує стажу (1 січня 2018 – 31 грудня 2020 рр).

Пенсійна реформа: як призначають тимчасову допомогу?

Відповідну процедуру регламентує Постанова КМУ № 1098 “Про Порядок призначення тимчасової держсоцдопомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, проте права на пенсійну виплату не набула”. На отримання такої допомоги можуть претендувати лише ті, хто при оформленні соцвиплат має не менше 15 років страхового стажу. Гроші виплачуватимуть до тих пір, поки особи не набудуть права пенсійної виплати.

Яким чином пенсіонер може отримати соціальну допомогу?

Для того, щоб призначили тимчасову фінансову допомогу, особи повинні звернутися до органів соцзахисту населення за місцем прописки чи за адресою фактичного проживання. Слід написати заяву. До неї необхідна наступна документація:

  • документ, що засвідчує особу пенсіонера, його місце проживання;
  • ідентифікаційний код;
  • довідка про наявний страховий стаж (видають у Пенсійному фонді на запит пенсіонера, впродовж 5 робочих днів);
  • декларація про доходи і майновий стан (заповнюють на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні 6 місяців, що передують місяцю звернення щодо призначенням допомоги.

Якщо тимчасову грошову допомогу оформлюють не за адресою прописки, а за місцем фактичного проживання пенсіонера, до вищезазначеної документації слід додати довідку, що особа не отримує відповідну допомогу за зареєстрованим місцем проживання.

В які терміни виплачується тимчасова допомога?

Тимчасову фіндопомогу призначають від дня після дати досягнення пенсійного віку (ч. 1 ст. 26 ЗУ «”Про загальнообов’язкове держпенсійне страхування”). Проте умовою є звернення за оформленням грошових виплат не пізніше ніж через 3 місяці після досягнення такого віку.

У разі недотриманих термінів грошову допомогу призначають з того дня, коли наявна вся документація й довідки.

Кому призначати тимчасову допомогу чи відмову в ній вирішує управління соцзахисту населення. Рішення виноситься протягом 10 днів від дня заяви. Якщо відмовляють, то про це мають повідомити протягом 5 днів від дня рішення.

Кому не “світить” грошова допомога?

Право отримати тимчасову допомогу є не в усіх пенсіонерів, яким не вистачає трудового стажу. Згідно пункту 12 Постанови Кабміну № 1098 від 2017 р. соціальну допомогу не призначать, якщо:

  • в особи є пенсія (в тому числі соціальна), працює чи займається іншою діяльністю, яка приносить дохід;
  • будь-хто із членів сім’ї протягом року перед тим, як звернутись за отриманням тимчасової допомоги придбав щось чи оплатив послугу, яка перевищує 50 тисяч гривень;
  • середньомісячний сукупний дохід сім’ї (розрахунок на одну особу) за попередні 6 місяців перевищує 100% п. м. для непрацездатних осіб;
  • після вибіркової перевірки виявили додаткові джерела для існування, які не зазначили в декларації про доходи та майно. Це може бути здача житла в оренду, заробіток членів сім’ї при неофіційному працевлаштуванні;
  • є інше житло у власності, якщо загальна площа перевищує 21 кв. м. на 1 члена сім’ї та додатково 10,5 кв. м. на сім’ю, або ж більше одного авто. 

Проте тимчасову фіндопомогу, так само, як і оформлення субсидії можуть призначати всупереч вищеописаним обмеженням у разі сім’янина з інвалідністю (висновок комісії). Рішення приймають на підставі обстеження матеріально-побутових умов особи. Якщо рішення не задовольняє його можна оскаржити в суді.

Розмір тимчасової допомоги для пенсіонерів, котрим бракує стажу

Суму держдопомоги  для пенсіонерів, в яких не має права на пенсійні виплати встановлюють за допомогою різниці  між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку (не більше 100% п. м. для непрацездатних громадян). Виходячи з цього, у 2018-му такий максимум:

  • 1373 грн – з 1 січня по 30 червня 2018 рік;
  • 1435 грн – з 1 липня по 30 листопада 2018 рік;
  • 1497 грн – з 1 грудня по 31 грудня 2018 рік.

Розмір витрат перераховують кожні 6 місяців, враховуючи зміни стану майна, а також беруть до уваги середньомісячний сукупний дохід одержувача допомоги.

Щодо зміни обставин, що можуть впливати на розмір чи порядок допомоги, необхідно повідомити управління соціального захисту населення. Звернутися слід протягом 10 днів відтоді, як настали зміни.

Тимчасова державна соцдопомога. Виплата

Відповідно до законодавства соцдопомогу виплачують у формі грошей щомісячно. Перераховують на банківські рахунки чи за допомогою поштових відділень. Щодо зручності, то тут обирає сам отримувач.

Припинення виплати

Причини можуть бути такими:

  • відомості приховані чи навмисно надані неправдиві дані щодо доходів і майнового стану (з місяця, наступного за тим, в якому виявили ці факти);
  • особа працевлаштована та займається підприємництвом (від місяця оформлення на роботу чи реєстрації підприємцем);
  • виїзд на постійне місце проживання за кордон (з 1-го числа місяця, наступного за місяцем виїзду);
  • у результаті смерті отримувача (з місяця, який є наступним за тим, в якому померла особа);
  • оформлення пенсії (від дати призначення).

Відновлення грошової виплати 

Для того, щоб відновити виплату, слід звернутися в управління соціального захисту, написавши заяву, зазначивши причини, чому грошей не отримували.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Пенсійна реформа: тимчасова соцдопомога пенсіонерам, яким не вистачає стажу