Відповідно до Конституції України (ч. 7, ст. 129), Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (ст. 11) та ЦПК (ст. 7), судовий розгляд і вирішення справ відбуваються гласно та відкрито. Є й передбачені законом винятки у разі судового розгляду, коли не можна розголошувати таємну чи іншу інформацію. Або ж коли самі учасники звернулися до суду з відповідним клопотанням. До прикладу, відомості щодо усиновлення, інтимного й особистого життя, а також те, що стосується приниження честі з гідністю. Більш детально про це далі. Також у нашій статті пам’ятка для ЗМІ під час судового засідання.
Пам’ятка для ЗМІ. Обмеження та дозвіл у судовій залі
Про обмеження говориться і в частині 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини. Згідно з нею, рішення суду оголошують прилюдно, проте під час самого розгляду справи ані преса, ані інші учасники не можуть бути присутніми. Це задля того, щоб зберегти мораль, громадський порядок, національну безпеку, захистити інтереси правосуддя. Загалом, кожен випадок є окремим.
Якщо справа не стосується конфіденційності, то присутні особи, так як і представники ЗМІ можуть записувати судовий процес (фотозйомка, відео- та аудіозапис, використовуючи портативні відео- та аудіотехнічні засоби). При цьому окремий дозвіл не потрібен, але слід враховувати обмеження за Цивільно процесуальним кодексом.
У той же час суд вирішує, чи надавати дозвіл (ст. 11 ЗУ “Про судоустрій і статус суддів”). Якщо буде використовуватись фото- , кінозйомка, відео -, звукозапис (стаціонарна апаратура), також пряма трансляція судового засідання по радіо та ТБ, журналістам необхідно завчасно звернутись із клопотанням до головуючого судді у справі. Це й для того, щоб нормально облаштуватись. Тобто поставити камери, мікрофони, вибрати місця. Таким чином, заборонено знімати до того, як нададуть дозвіл.
Пам’ятка для ЗМІ. Журналісти мають дотримуватися таких правил:
- встати при вході до зали судового засідання та при їх виході;
- слухати судове рішення стоячи;
- дотримуватись тиші;
- слідувати розпорядженням головуючого судді у справі;
- дотримуватись порядку;
- не зневажати, вести себе ввічливо.
Не потрібно робити наступне:
- сперечатись із суддею чи іншими працівниками суду;
- користуватись мобільним;
- їсти, пити;
- обговорювати з колегою хід судового засідання (має бути тиша);
- ставити запитання судді;
- виходити з зали до оголошення перерви чи закінчення справи.
Варто пам’ятати, що журналісти не на прес-конференції, а в залі суду. Тому є просто спостерігачами й відповідно питань задавати не можуть.
Пам’ятка правил перебування у судзасіданнях та корисна інформація для журналістів
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Судові справи.