На дорогах буває небезпечно. Важливо бути не лише професіоналом за кермом, знати правила дорожнього руху, а й бути уважним. Здавалося б, про це всі знають, проте велика кількість ігнорує свої обов’язки, як водія. До прикладу, в бардачку авто має бути аптечка. Чи в усіх вона є, чи все необхідне присутнє? А що робити, коли сталася ДТП, а в аптечці немає того, щоб надати першу допомогу? Про новий склад аптечок та про те, як допомогти потерпілому при ДТП – далі в статті.
Пам’ятка для водія. Затвердять новий склад аптечок
У мотоциклетних, автомобільних і автобусних аптечках мають бути засоби для надання першої допомоги при ДТП, але без медичних препаратів. Відповідно до цього у Міністерстві охорони здоров’я підготували та подали на узгодження наказ. Кажуть, що кожна аптечка буде містити ще й інструкцію щодо надання першої допомоги.
Якщо зазирнути до статистики, то близько 80% смертей стається в результаті ДТП ще до приїзду карети “швидкої” (сильна кровотеча). Таким чином, до аптечок мають входити засоби, що посприяють зупиненню кровотечі. Це – бинти різних розмірів, серветки й т. д. Резиновий джгут замінять на механізований засіб для зупинки кровотечі (тип «САТ»). Його ж можна накладати навіть самому собі.
Оновлені аптечки без медпрепаратів
В аптечках не буде зеленки, таблеток. Іншими словами, ті, що мають строк придатності та не вчасно оновлюються. За словами експертів, ліки не знадобляться, якщо Ви не є фахівцем. До того ж, так роблять у всьому світі. А якщо все-таки є необхідність, то можна самостійно доповнити аптечку потрібними ліками.
Щодо переліку, який має бути присутнім в аптечці,то востаннє його переглядали 20 років тому.
Відповідно, даний проект приведе аптечку згідно європейських норм і стандартів.
Перша допомога: про що має знати кожен водій?
У цьому житті не застрахований ніхто. Тому необхідно бути готовим до будь-яких несподіванок. Раптованість, екстремальна ситуація не повинна “виключати” голову. Тому для цього варто знати, як у таких випадках діяти.
При ДТП важливо слідувати наступним правилам:
- невідкладно проаналізувати характер і джерело травми. Найчастіше зустрічаються такі травми, як: поєднання пошкоджень черепа, нижніх кінцівок і грудної клітки;
- обережно витягти потерпілого з авто, кювету (якщо це дозволяє), оглянути, надати першу допомогу згідно травмам;
- перенести постраждалого в безпечне місце;
- викликати швидку допомогу;
- організувати транспортування потерпілого в медичний заклад (якщо є потреба).
Важливо врахувати, що існують випадки, корли потерпілого не можна зрушувати з місця, підіймати, транспортувати (зупинка дихання і серцевої діяльності, сильна кровотеча, множинні травми).
Визначення обсягу завдань для рятувальника
Нсамперед, необхідно врахувати загрозливі для життя стани. Це – артеріальна кровотеча; порушення дихання; зупинка серцевої діяльності.
Вже потім звертати увагу на опіки, біль в області серця тощо.
У рятувальника стоїть завдання – за 5-10 секунд визначити, які з 3 станів присутні і діяти по порядку. Починати з більш важливих, а закінчувати менш важливими заходами.
Зупинка зовнішньої кровотечі (“відкритий кран” – артерія)
Якщо кровотечане закінчується, то необхідно закрити цей “кран”, інакше – смерть. Головне бути сконцентрованим, оперативним, знайти, дістати й накласти джгут за дуже короткий час. Це також час до початку відновлення дихання і кровообігу, якщо необхідно.
Як відновити дихання та роботу серця?
У разі непритомності, необхідно невідкладно визначити наявність і частоту дихання, перевірити пульс на сонній артерії. Варто дотримуватись такої послідовності:
- звільнити дихальні шляхи;
- провести штучне дихання (рот у рот);
- зробити зовнішній масаж серця;
- привести до тями (до прикладу, нашатирним спиртом).
Як оцінити стану потерпілого задля надання допомоги?
Якщо потерпілий був непритомним одразу після отриманої травми, а потім прийшов до тями, то потрібно про цей стан повідомити. За тривалістю знепритомнення зможуть оцінити тяжкість травми. А стан оглушення визначають за мовного контакту з потерпілим.
Стан ясне – повний мовний контакт, осмислені відповіді.
Легке оглушення – відповіді уповільнені, присутня дезорієнтаціяь, сплутані відповіді.
Виражене оглушення – потерпілий дає односкладові і неадекватні відповіді: «так», «ні».
Як витягнути потерпілого з авто?
Варто пам’ятати, що в постраждалого буває пошкоджена грудна клітка. Тому переносити необхідно дуже обережно.
Транспортування в залежності від травм і стану
Комфорт і зручність – основні вимоги при транспортуванні потерпілого. Разом з тим, потрібно враховувати, якиі травми й стан здоров’я.
Коли задовільний – підійде попутний транспорт (але краще легковий).
Якщо це черепно-мозкова травма, необхідно лише транспортувати каретою “швидкої”, в лежачому положенні. Навколо голови варто розмістити валик із рушника, згорнути у вигляді бублика. Потерпілий не може сам пересуватися.
Якщо в потерпілого травмована грудна клітка, то має бути напівсидяче положення.
Перелом ключниці – сидяче.
Закрита травма живота – лежаче на спині положення, приклавши холод на животі.
Травма щелепи – положення лежачи з поверненою на бік головою.
Травма поперекового відділу хребта – положення лежачи на животі на твердій основі.
При закритій черепно-мозковій травмі потрібно покласти потерпілого на спину, а голову повернути в бік (щоб недопустити западання язика).
Травма таза – положення “жаби”.
Коли ж потерпілий у шоковому стані шоку чи непритомності, потрібна транспортація в лежачому положенні “складанного ножа” (підняти ноги не більш ніж на 15-20˚).
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.