Поняття “ліцензія” добре усім відоме. Воно поширюється на різні сфери діяльності, має свої особливості та правила надання. Щоб забезпечувати ефективну роботу, що провадиться у сфері ліцензування існує спеціальний уповноважений орган ліцензування.
Ліцензування – це засіб, з допомогою якого провадиться державне регулювання господарської діяльності, тих її видів, що обов’язково ліцензуються.
Воно провадиться із метою встановлення державної політики у даній сфері, захисту інтересів суспільства та споживачів у економічній та соціальній сферах.
Державна політика, що пов’язана із сферою ліцензування, напрямки її діяльності визначаються Верховною Радою України. А реалізує таку політику Кабінет міністрів, спеціальний орган, до того ж органи виконавчої влади, що пов’язані із питаннями ліцензування (стосується різних видів діяльності).
Спеціальний орган наділяється компетенцією у таких аспектах роботи:
- створення плану подальшого розвитку сфери ліцензування;
- створення проектів нормативно-правових актів, які стосуються даного питання;
- перевірка того, чи дотримуються органи ліцензування положень, що визначені законодавством України;
- управління інформаційною стороною діяльності даних органів;
- формування правил щодо заповнення документів, які напряму пов’язані із сферою ліцензування;
- підготовка, навчання та дії, пов’язані із підвищенням кваліфікації фахівців даної галузі;
- створення і ведення реєстру ліцензій;
- анулювання дії ліцензій у зв’язку із порушеннями законодавства;
Освіта фахівців з ліцензування – дуже важливий аспект роботи. Саме з цієї причини орган ліцензування береться за розробку і впровадження нових методів, видає методичні рекомендації та навчальні плани, створює спеціальні програми, забезпечує підготовку та атестацію фахівців цієї галузі.
Також уповноважений орган передбачає менші – територіальні органи, що не виходять за рамки його компетенції та керуються визначеними положеннями.
Розпорядження, що видаються органом з питань ліцензування, повинні виконуватися органом місцевої влади, виконавчими органами, юридичними чи фізичними особами-підприємцями.
Орган ліцензування фінансується коштами із державного бюджету. У деяких ситуаціях кошти на його утримання надає і місцевий бюджет.Такий орган має свою структуру. Колегіальним органом у його системі виступає експертно-апеляційна рада. Вона діє на основі Конституції України і послуговується актами, що видані Президентом України та Кабінетом міністрів.
Рішення цієї ради розглядаються органом з питань ліцензування обов’язково.
Далі подаємо ті завдання, що покладаються на експертно-апеляційну раду:
- Експертна оцінка нормативно-правових актів;
- рекомендація можливих шляхів розв’язання важливих завдань державної політики;
- Прийняття заяв чи скарг, що стосуються рішень органів ліцензування та їхній розгляд;
Членство в експертно-апеляційній раді мають науковці, державні службовці, представників громадських об’єднань (нараховується близько 20% від загальної кількості учасників), інші незалежні експерти, фахівці потрібних галузей.
Ліцензування – досить важлива сфера. Вона характеризується високим рівнем відповідальності. Видання ліцензій, перевірка термінів їхньої дії, нагляд за суб’єктами господарської діяльності, що їх отримують.
А якщо ви теж провадите свою діяльність і вам потрібна ліцензія. Сміливо звертайтеся до проекту «Ваш юрист» і дізнавайтеся про всі умови та потрібні документи для отримання бажаної ліцензії.