Ви так довго шукали квартиру, передивилися купу варіантів, однак жодна не відповіла вашим очікуванням. І ось оголошення мрії… Чудове планування, хороший ремонт, зручно добиратися на роботу чи навчання та ще й садок поряд. Та головне – невеликі кошти за оренду. Набираєте номер, домовляєтесь про зустріч. Далі віддаєте гроші й отримуєте довгоочікувані ключі. Все це відбувається дуже стрімко, оскільки “орендодавець” поспішає, тому складати договір часу немає (зазвичай розповідає про термінове відрядження не менш, ніж на півроку). Наступного дня ви з валізами їдете в нову квартиру. І що ви бачите? Стоять такі ж самі, як і ви, з речами. Реальний власник квартири терміново приїздить за дзвінком спантеличених “орендарів” і каже, що їх обдурили. А своє житло здає подобово. Тобто виходить, що шахрай за день до цього оселився у квартирі і перездав її. Цей приклад – лише одна із афер. А таких існує дуже багато. Тож на що варто звертати увагу та як відрізнити справжнього орендодавця від фальшивого?

Правила оренди та договір

Домовленість на словах не є угодою. Договір житла має бути у письмовій формі. Плюс до того, його можна нотаріально засвідчити. Перед тим, як шукати місце проживання, можна поцікавитися про свої права (загальні положення є у 59 главі Цивільного кодексу України). Другим пунктом є поспіх. Не варто укладати договір одразу після знайомства із власником. Необхідно все ж пересвідчитися у праві здавати ним помешкання. Орендар має право вимагати документи на саму квартиру. Це можуть бути свідоцтва про право власності, право на спадщину, договір купівлі-продажу, або ж про розподіл успадкованої нерухомості.

Обов’язково в договорі має зазначатися сума та строк виплати. За згодою обох сторін, деякі пункти можна змінити. Разом з тим, варто перевірити, чи відповідає площа квартири, поверх і кількість кімнат дійсності. Виходячи з цього, у майбутньому можуть бути спори. Від вас вимагатимуть більшу плату. А довести зворотнє буде складне.

Не менш важливим є питання ремонту. За Цивільним кодексом, винаймач повинен відповідати за поточний ремонт, а орендодавець здійснювати капітальний. Однак є випадки, коли сторони між собою домовляються щодо виконання капремонту за рахунок щомісячної оплати.

Комунальні платежі

Орендар має поцікавитися, як виплачувати комуналку – за лічильниками чи кількістю мешканців? А також запитати, чи має власник борги. Із власної кишені платити не потрібно. У договорі варто зазначити суму та строк  погашення заборгованості.

За погодженням обох сторін можна зазначити про додаткові умови. Сюди можна віднести обговорення орендної плати, можливість тримати домашніх тварин і т. ін.

Не варто забувати і про акт прийому-передачі, в якому детальний опис додаткових відомостей. Цей документ – гарантія у майбутньому. У ньому має бути чітко зазначено, що є в квартирі на момент оренди. В інакшому випадку, власник може заявляти, що в нього вкрали певні речі.

Забезпечувальний платіж. Що це таке?

Серед орендодавців трапляються й такі, які вимагають грошовий резерв. Він являє собою запоруку виконання договірних умов орендарем. Друга назва такого платежу – депозит або ж гарантійний внесок. Ця вимога – законна. Щодо цього платежу, то він лишається у господаря лише тоді, коли наприклад пошкоджені меблі. У договорі ж зазначено, коли є змога повернути забезпечувальний платіж.

Поряд із вищезазначеним поняттям стоїть поняття авансу. Це гроші, які даються наперед і зараховуються як оплата за оренду. У випадку неукладення договору, цю суму повинні повернути.

Ще одним різновидом платежів є завдаток. Варто знати, що у разі відмови підписувати договір, ці гроші не повертаються, а залишаються у власника житла. Якщо ж порушуються вимоги чи правила, які зазначені в договорі, виплачується неустойка. Штраф – відсоток від суми сплати.

Договір оренди. Яким чином його можна розірвати?

Орендодавця необхідно попередити про розірвання договору. Це потрібно зробити у письмовій формі та за 3 місяці. Однак існують винятки. Також орендатор має право відмовитися винаймати житло, якщо воно стало непридатним для постійного проживання.

Отже, перед тим, як підписувати документи, необхідно заздалегідь поцікавитися про свої права та те, якими можуть бути наслідки.

Інформацію про консультування з питань житлового права, Ви можете отримати на сайті.

 

 

Оренда житла – як не потрапити на гачок до шахраїв?