Відносини земельної оренди регулюються Земельним кодексом України та Законом України.Орендодавцями земельних ділянок можуть бути громадяни та юридичні особи; власники земельних ділянок; органи виконавчої влади; органи місцевого самоврядування; особа, яка управляє спадщиною. Орендар може передавати земельну ділянку чи частину в суборенду, за письмовою згодою орендодавця. Відповідна передача може здійснюватись, якщо є рішення органу виконавчої влади/органу місцевого самоврядування, за договором купівлі-продажу права оренди (якщо продається) чи укладаючи договір права оренди, яка у власності державників або комунальників. Як повинен виглядати договір, як його укласти та розірвати – далі в статті.

Оренда землі. Оформлення договору – вигляд

Договір земельної оренди укладають письмово та за бажанням засвідчують нотаріусом. У документі обов’язково потрібно прописати умови, такі як: об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Строк дії договору не може перевищувати 50 років. Щодо землі для сільського та селянського господарства, фермерства – не меншим за 7 років. Землі, де проводять гідротехнічну меліорацію – не менше 10 років. 

Стосовно створення індустріального парку на землях державної чи комунальної власності, земельну ділянку надають в оренду не менш ніж на 30 років.

Як розірвати документ?

Змінити договірні умови можна, якщо обидві сторони згодні чи навпаки – через суд.

Розірвати ж так само, якщо згодні обидві сторони, за допомогою суду, в односторонньому порядку.

Реєстрація права оренди землі

До державного реєстратора чи нотаріуса слід принести:

  • паспорт; ІПН;
  • договір оренди земельної ділянки;
  • витяг із Держземельного кадастру (якщо відсутні відомості щодо кадастрового номеру землі в документації);
  • квитанцію про сплату адміністративного збору за держреєстрацію права оренди.

Нині запроваджено спрощену процедуру державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки.

Таку державну реєстрацію здійснюють на підставі заяви про державну реєстрацію прав.

Якщо на Вашу землю зареєстрували право власності чи оренди за іншою особою

У такому випадку слід звертатись до Комісії Мін’юсту з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації з проханням скасувати відповідну реєстраційну дію. Тобто будь-хто може звернутись до суду чи Комісії, якщо виявлена незаконна перереєстрація землі.

Більш детальну інформацію що засідань, складу Комісії, порядку оскарження можна побачити в розділі їхнього сайту “Забирають бізнес? Відбирають майно?”. А також на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Земельне право: як оформити договір оренди землі?