Вже не перший рік в Україні прагнуть запровадити норму обов’язкової “паспортизації” абонентів мобільного зв’язку. Влада переконана, що це необхідно для того, аби підвищити рівень нацбезпеки та оборони держава. Тим більше, що на Україну здійснюють кібернетичні атаки. Це питання активно почали обговорювати влітку 2017-го. Попри те, що викликало обурення громадян, Нацкомісія з питань регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) схвалила відповідний законопроект.

Крім того, планують зберегти за клієнтами мобільних операторів право укладати договір у письмовій або будь-який інший формах і зобов’язати телеком-компанії збирати персональні дані всіх без винятку користувачів. Останні повинні будуть проходити реєстрацію. На це дають 3 місяці з дня дії закону.

Проте документ до розгляду парламентом не дійшов. Восени ж українців чекають новації в сфері реєстрації абонентів мобільного зв’язку. Правила реєстрації та що це дасть – у нашій статті.

Як зареєструвати SIM-карту онлайн?

Заяву про реєстрацію sim-карти можна подати в електронній формі за допомогою особистого кабінету на сайті оператора або ж через мобільний додаток.

У запропонованому шаблоні заяви фіз особам треба вказати свої дані: ПІБ; серію й номер паспорта або індивідуальний номер платника податків; номер телефону або IMEI телефону.

Юридичним особам потрібно буде вказати найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юрособи за ЄДРПОУ, номер телефону чи мережевий ідентифікатор кінцевого обладнання, за яким отримуються послуги, або ж особовий рахунок абонента.

Документ потребує підтвердження за допомогою цифрового підпису чи BankID.

У свою чергу, оператор повинен буде прийняти заяву протягом робочого дня, а після перевірки даних повідомити клієнта про внесення його до своєї бази.

Сама ж реєстрація sim-карти безкоштовна та не змінює умов тарифу без згоди абонента.

Крім того, інформацію про абонента оператор може розміщувати в телефонних довідниках, базах даних інформаційно-довідкових служб, якщо клієнт дасть добро.

Чому українці не поспішають реєструвати SIM-карти?

Українці добровільно реєструвати sim-карти не поспішають. За даними НКРЗІ, 90% користувачів мобільного зв’язку в країні анонімні. Це пов’язано не лише з тим, що процедура реєстрації до сьогодні була можлива лише при укладанні письмового договору в офісі оператора мобільного зв’язку. Вирує думка, що така паспортизація обмежує права й свободу. Разом з тим, абоненти бояться, що за чиїмось наказом залишаться без зв’язку.

Закордонний досвід

Відповідна “паспортизація” стала нормою для абонентів із понад півсотні країн. Вперше до такої практики вдалися в 2003 році в Німеччині і Швейцарії.

Нині купити SIM-карту без паспорта неможливо в Росії, Норвегії, Австралії, Індії, Бразилії, Болівії, Перу, Еквадорі, майже у всій Африці і багатьох інших країнах. Проте були випадки, коли певні держави від неї відмовлялися. До прикладу, Канада, Чехія, Нова Зеландія, Румунія.

Мінусами введення “паспортизації” абонентів є – втрата доступу до послуг зв’язку через несвоєчасну реєстрації користувача; виникнення чорного ринку SIM-карт, дії шахраїв; виникнення проблем зі свободою слова і приватним життям користувачів; додаткові витрати мобільних операторів. Такого висновку дійшли у всьому світі.

Плюсами ж називають розширення доступу користувачів до послуг електронного уряду шляхом ідентифікації по мобільному телефону; розширення доступу до електронної комерції шляхом використання мобільних гаманців та запобігання шахрайству в електронній комерції; полегшення переходу користувачів від одного оператора до іншого, зберігши абонентський номер; додаткові можливості для тих, для кого є проблема звичайний банківських рахунок.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Онлайн реєстрація сім-карт: як це зробити та що зміниться?