Оголошення особи померлою: підстави, причини, наслідки

Оголошення особи померлою та безвісти відсутньою, наприклад, у Франції є двома стадіями одного процесу. В Україні ж такі визнання – схожі процедури, проте різні поняття. Насамперед, відрізняються підставами та правовими наслідками. Більш детально про це – далі.

Оголошення особи померлою. Як в Україні це здійснюється?

Підстава для цього – відсутність особи впродовж 3 років за місцем постійного проживання, а також, коли відсутні будь-які відомості. Визнають особу померлою протягом півроку.

У разі зникнення людини внаслідок військових дій, збройного конфлікту, то її визнають померлою лише після закінчення 2 років від дня закінчення воєнних дій. Про це йдеться в частині другій статті 46 ЦКУ. При цьому суд враховуватиме конкретні обставини. Далі оголосить особу померлою, проте не раніше, ніж за 6 місяців.

Оголошення особи померлою. Причини та наслідки

Наслідки прирівнюють до правових, так як першочергово питання стосується спадщини. У спадкоємців є право на отримання спадщини з відповідним нотаріальним свідоцтвом. Однак права відчужувати нерухоме майно протягом 5 років не мають. До того ж, за статтею 47 ЦКУ, нотаріус, який видав свідоцтво, накладає заборону відчуження на такий термін.

Другим наслідком є право сім’ї на соціальні виплати. До прикладу, це може бути пенсія внаслідок втрати годувальника (ЗУ “Про пенсійне забезпечення”).

Якщо говорити про ситуацію на Сході, то в цьому випадку діє Закон України (ст. 29) “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Таким чином сім’ю загиблого  військовослужбовця прирівнюють до сімей загиблих на фронті.

Звернення до суду з проханням оголосити людину померлою

Відповідним рішенням займається суд. До нього може звернутись будь-яка зацікавлена в цьому особа, проте та, що має матеріально-правові зв’язки. Загалом, це питання регулює Цивільно процесуальний кодекс України, стаття 305. Стосовно позовної заяви, то її слід подати до суду або за місцем проживання заявника, або за останнім відомим місцем особи чи ж місцем знаходженням майна зниклого.

У самій заяві має бути: дані зниклої особи, тривалість часу відсутності. Разом з тим важливо вказати, хто ця особа для заявника та чому потрібно оголосити її померлою.

Коли людина з’явилась

У такому разі до суду подається відповідна заява. Таким чином, скасовується попереднє рішення.

Важливо, що незалежно від того, скільки особа була відсутньою та оголошеною померлою, у разі володіння певним майном має право вимагати його повернення. Це за умови збереження майна та паперів на цю людину. Коли ж майно повернути не вдається, то є право на компенсовану вартість. Такий обов’язок є і в держави.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Спадщина через суд.

Оголошення особи померлою: підстави, причини, наслідки