За першою та другою частинами статті 43 Конституції України в кожного є право на працю та вільний вибір тієї чи іншої роботи. Тим самим, можливість заробляти гроші на життя. Законодавство забороняє застосовувати примусову працю. Офіційні трудові відносини закріплюються трудовим договором, який укладають роботодавець із працівником. Яким має бути договір, правила праці – далі в статті.

Офіційні трудові відносини. Як укласти?

За статтею 24 КЗпП України трудовий договір слід укладати письмово. При цьому оформляється наказ чи розпорядження, де вказується дата прийому на роботу, назва посади (професії), розмір зарплатні. З цим документом повинні ознайомити працівника. До того ж, без нього роботодавець не має права допускати до роботи.

Укладаючи договір, сторони можуть домовитись щодо випробувального терміну, аби перевірити працівника. А відповідні умови зазначити в наказі. Строк випробування не може бути більшим за 1 місяць.

Працевлаштовуючись, працівник має надати трудову книжку. Її ж повинні заповнити протягом тижня. Із кожним записом працівник має бути ознайомлений і розписатись у особистій картці (типова форма № П-2).

До того, як приступити до роботи роботодавець повинен:

  • розповісти працівникові його права та обов’язки;
  • під розписку проінформувати щодо умов праці;
  • виділити робоче місце, забезпечити необхідним;
  • вказати можливі наслідки впливу на здоров’я небезпечних і шкідливих виробничих факторів (якщо такі є);
  • роз’яснити права на пільги, компенсації за шкідливу роботу;
  • ознайомити з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором (якщо такий є);
  • провести інструкцію з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони.

Офіційні трудові відносини. Зарплатня

Робочий час не може перевищувати 40 годин на тиждень. Стосовно заробітної плати, то її повинні виплачувати вчасно та регулярно (як правило, 2 рази на місяць).

У працівника є право перевірити так звану легальність зарплатні. Тобто вимагати довідку про доходи (стаття 49 КЗпП).

У свою чергу Пенсійний фонд України надає можливість для працівників контролювати дані, що мають вплив на їх пенсійні права. Це стосується й розміру нарахованої зарплатні та сплачених страхових внесків за допомогою порталу е-послуг або шляхом надання довідок (ОК-5 або ОК-7) з реєстру застрахованих осіб на паперових носіях.

Звернення до суду

У працівника є право звернутися до суду (цивільно-процесуальне судочинство), якщо він виконує роботу без оформленого трудового договору.

Суд розглядає трудовий спір і тим самим приймає рішення нарахувати та виплатити  працівникові заробітну плату в розмірі, що не нижчий за середню зарплатню.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.

Офіційні трудові відносини: правила їх укладання