З 16 березня 2018 року набудуть чинності зміни до норм Кримінального процесуального кодексу України, на підставі Закону України № 2147а-19. Що зміниться навесні цього року, як слідчі проводитимуть обшуки – далі в статті.

Обшук 2018. Нові вимоги до його проведення

1. Хто розглядатиме клопотання про проведення обшуку?

Обшук може проводитися за ухвалою слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції, де орган досудового розслідування зареєстрований як юридична особа (ст. 234 КПК України).

2. Зміни будуть стосуватись і інформації, що в клопотанні слідчого.

У клопотанні слідчого (погоджує прокурор) має бути окрім раніше визначених відомостей (найменування кримінального провадження, реєстраційний номер; короткий виклад обставин у зв’язку із розслідуванням; правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті ЗУ, підстави для обшуку; місце проведення обшуку, й інформацію про індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати. Також їхній зв’язок із вчиненим кримінальним правопорушенням.

Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку, аби відшукати знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, які вилучили з обігу.

3. Додаткові підстави для відмови у задоволенні клопотання про обшук

Це – не доведення слідчим або прокурором наявності достатніх підстав вважати, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів (досудове розслідування). А також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Якщо клопотання не задовольнили та обшук житла відхилено, то прокурор не має права повторно звертатися до слідчого судді з цим питанням у разі незазначених нових обставин.

4. Обов’язковий допуск адвоката до проведеного обшуку

Слідчий, прокурор чи інша службова особа, яка проводить обшук, зобов’язана допустити на місце його проведення захисника чи адвоката, де повноваження підтверджені згідно ст. 50 Кодексу. До того ж, не мають права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника. Це стосується всіх етапів проведення.

Хід і результати особистого обшуку обов’язково мають бути зафіксовані у відповідному протоколі.

5. Обов’язкова аудіо- та відео-фіксація обшуку.

Про застосування техзасобів фіксування процесуальної дії заздалегідь повідомляються особи, які беруть участь у процесуальній дії.

Право на безперешкодну фіксацію проведення обшуку за допомогою відеозапису надається стороні захисту.

Незастосування технічних засобів фіксування обшуку означає недійсність даної процесуальної дії та отриманих внаслідок її вчинення результатів. Виняток – сторони не заперечують проти визнання такої дії та результатів її здійснення чинними.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Обшук 2018. Нові вимоги щодо його проведення
Tagged on: