Кожна дія в суді пов’язана з термінами (строками) виконання. Вони встановлені процесуальним законом. У зв’язку зі змінами відповідних кодексів, терміни розгляду справ, надання доказів, оскарження щодо прийнятих рішень тепер також інші. У нашій статті – зміни, які стосуються термінів.
Процесуальні кодекси. Що слід розуміти під поняттям “термін”?
Процесуальний строк – це термін, в межах якого здійснюються відповідні дії. Строки в нових кодексах, як і раніше, поділяють на 2 види: закон і суд.
Нове в законі – це запроваджений принцип розумності процесуального строку. Ним же повинен керуватися суд під час встановлення терміну задля здійснення будь-яких дій, враховуючи обставини. Відповідає завданню цивільного, господарського чи адміністративного судочинства.
Щодо ГПК, ЦПК і КАС, то основні групи процесуальних строків є однаковими. Стосується це як тих термінів, що встановлені для відкриття провадження, так і тих, які регламентують рух справи по судовим інстанціям (різні форми судочинства).
У нових процесуальних кодексах терміни для відкриття провадження ідентичні – 5 днів. Щодо повідомлення про дату судового засідання, то не пізніше 5 днів. Так само, як і для надання доказів, розгляду справи першої, апеляційної, касаційної інстанцій. Також такий термін стосується розгляду позовної заяви та справ щодо скасування рішень третейського суду тощо.
Відтепер термін розгляду позову не залежить від того, в який суд подавався. Повний термін розгляду справи в порядку загального позовного провадження становить 125 днів. 5 днів необхідно для відкриття, 60 – для проведення підготовки (термін можуть продовжити на 30 діб). Ще 30 днів – на розгляд самої справи.
Спрощене позовне провадження здійснюється протягом 65 днів. З них – 5 днів для того, аби відкрити провадження, 60 – для розгляду справи. Виходячи з цього, суди першої інстанції мають більший термін для того, аби розглянути справу. Якщо подивитися з іншого боку, то строки розгляду справ у ГПК, ЦПК і КАС є граничними та за межі виходити не можна.
Термін відкриття провадження
Специфіка полягає в тому, що залежить від обставин. У трьох кодексах передбачені 5 днів, а відраховуються вони від:
- поданої належним чином оформленої позовної заяви;
- заяви про усунення недоліків;
- отримання судом інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізособи-відповідача.
Якщо відповідач – це фізична особа, то суд протягом 2 днів від дня подання заяви, звертається до органу для отримання інформації щодо зареєстрованого місця проживання відповідача. А вже після цього протягом 5 днів, інформація надходить до суду.
Отже, у суді відкриють провадження протягом 5 днів, якщо матимуть відповідну інформацію. Якщо суд винесе ухвалу про залишення заяви без руху, то терміни збільшаться. Таке рішення приймається протягом 5 днів. А позивачеві дається 10 днів для того, щоб усунути недоліки в заяві. Лише після цього протягом 5 днів відкриють виробництво. Загалом, обставини впливають на кінцевий термін розгляду справи.
Терміни за законом і судом
Існують терміни, які встановлюються як судом, так і законом. При чому, одночасно. Це може бути відзив позову. У нових нормах ГПК, ЦПК і КАС, відкликання слід подати у строк, визначений судом (не менше 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження). Відповідач має вкластися у цей термін, маючи право подати і зустрічний позов.
У новому процесуальному законодавстві збільшили терміни й щодо апеляційного оскарження. Це – 10 днів згідно з ГПК і 15 – ЦПК, КАС. Також це стосується судів першої інстанції – 20 днів (ГПК) та 30 (ЦПК, КАС).
Термін починає вираховуватися з дня проголошеного оскарження, судового рішення.
Якщо це лише скорочене рішення чи справа розглядалася без учасників, то термін відраховують від дати складання повного тексту рішення суду.
Щодо касаційного оскарження, то терміни складають 30 днів від дня проголошеного рішення. Відповідно до ЦПК, терміни складають 30 днів. А за ГПК – 20 днів, як і раніше.
Розгляд справи касаційним судом в ГПК, ЦПК і КАС становить 60 днів. Це на рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанови суду апеляційної інстанції. 30 днів – на оскаржуване визначення.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.