У кожного є право на відшкодування моральної шкоди, коли порушуються права. Це – фізичний біль і страждання (як наслідок – каліцтво чи інші ушкодження здоров’ю); душевні страждання; приниження честі з гідністю тощо. Оцінювач моральної шкоди – нова професія, що може з’явитись у нашій країні. Поки що відповідний законопроект на розгляді у Верховній Раді. Планується восени.

За свою роботу, кажуть, оцінювач братиме 5-10% від суми позову. Нині ж суму морального збитку визначає суд і на свій розсуд. А такі експерти потрібні, щоб реально оцінювати розмір завданої моральної шкоди. Таких буде майже 3 тисячі осіб.

У чому полягає актуальність, як це працюватиме – далі в статті.

Нова професія. Робота оцінювача моральної шкоди

Такі фахівці допомагатимуть судам не встановлювати факт збитку, а оцінювати розмір збитку. Законопроект називають актуальним, адже на практиці чимало випадків, коли винні лишились непокараними. А на постраждалих здійснюють наклеп.

Майже 10-20% від усіх позовів до суду можна доповнити претензією на відшкодування моральної шкоди. При цьому експерти визначатимуть суми, які витратили на лікування, при втраті репутації. Проте останнє слово матиме суд. За законом стати оцінювачем може українець або іноземець, який має вищу освіту з “Права”, “Економіки”, “Соціології” чи “Соціальної роботи”. Разом з тим, необхідний стаж роботи за тим чи іншим напрямком – 2 напрацьовані роки. За надані послуги отримуватимуть 5-10% від суми позову. Така праця є приватною. Контроль здійснюватиме Міністерство Юстиції.

Що думають судді з цього приводу?

Суддівство законопроект вітає. Впевнені, що грамотної експертної оцінки їм не завадить. При цьому допоможе об’єктивно встановлювати розмір завданої моральної шкоди.

Розраховуючи моральну шкоду, враховують, наприклад, чи побитий чоловік може самостійно пересуватись. При цьому, в разі надання необхідної допомоги сторонніми, сума позову може скласти не один десяток тисяч гривень.

Загалом, сама ідея має право на існування. Раніше вже намагались оцінювати завдану моральну шкоду. Проте це було не на офіційному рівні. Таким чином, суди не сприймали такі висновки. Виходячи з цього, коли чітко визначать критерії щодо збитків, така допомога оцінювача буде лише плюсом.

Якщо Вам необхідна юридична підтримка, інформацію щодо консультування Ви можете отримати на сторінці Судові справи.

 

 

Нова професія: в Україні з’явиться оцінювач моральної шкоди?