Між працівником і роботодавцем нерідко виникають трудові спори. Одним із них є звільнення, яке на думку працівника є незаконним. Що може зробити працівник у цій ситуації? Про це – далі.

Звернення до суду

Працівник має право звернутися до суду із позовною заявою. Про це йдеться у статті 233 КЗпП. Це має зробити у зазначені строки – не пізніше місяця від дня вручення йому копії наказу про звільнення чи видачі трудової.

Суд у справі з вирішення спору незаконно звільнених працівників у випадку змін в організації праці має з’ясувати:

  1. чи дійсно на підприємстві відбулися зміни в організації, чи є цьому підтвердження (докази);
  2. чи дотримувався роботодавець норм законодавства при звільненні;
  3. чи є доказ, що працівник не захотів переводитися на інше місце роботи або ж роботодавець не мав на це можливості;
  4. чи попередили працівника про звільнення належним чином – за 2 місяці;
  5. у випадку реорганізації, чи були дотримані права працівника. Незаконно звільнений працівник до початку реорганізації, автоматично поновлюється на роботі того підприємства, де раніше мав місце;

Роботодавець має право провести перегрупування працівників і найкваліфікованішого перевести на іншу посаду, але за його згодою. Менш кваліфікованого – звільнити. Так можна робити в межах однорідних посад і професій. І то з наданням пільг, компенсацій і наданням гарантій (ст. 40 КЗпП). У випадку, коли роботодавець попередив про звільнення в менший строк – суд змінює дату й зараховує строки попередження протягом якого він працював. Суд схиляє своє рішення у бік роботодавця про розірвання договору, якщо працівник дійсно свої обов’язки не виконував (недостатня кваліфікація), стан здоров’я, згідно якому працювати не може.

Якщо працівник без поважних причин не виходив на роботу, не дотримувався правил (прописані в труд. договорі) і до нього вже застосовували заходи дисциплінарного стягнення – лише за проступок звільнити можна.

Судові постанови про поновлення на користь працівника. Зміст:

  1. наказ про звільнення скасувати;
  2. на роботі поновити;
  3. за час вимушеного прогулу стягнути середній заробіток;
  4. стягнути компенсацію за моральну шкоду;
  5. з відповідача стягнути судовий збір, а також витрати на інформтехзабезпечення;
  6. термін виконання рішення.

Порядок негайного поновлення

Порядок передбачається згідно Інструкції проведення виконавчих дій, які затверджені наказом Міністерства юстиції України. Документ виконується негайно. У разі невиконання роботодавцем рішення про поновлення – з нього стягується штраф. Про це зазначається у ст. 87 ЗУ “Про виконавче провадження”. Штраф – від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це – від 170 до 340 грн. На боржника – від 20 до 30 (від 340 до 510 грн). Держвиконавець може оскаржити постанову про накладення штрафу протягом 10 днів. Коли ж знову не виконуються вимоги і на те немає поважних причин – боржника чекає подвійний розмір. На третій раз – кримінальна відповідальність. В останньому випадку це може бути штраф від 8500 до 17000 грн або ж до 3 років позбавлення волі.

Варто зазначити, що працівник, якого суд поновив на роботі, має право зайняти свою посаду. Якщо ж на його місці вже працює інший – той автоматично підлягає звільненню. Однак слід пам’ятати, що звільнення допускається у випадку неможливого переведення працівника за його згодою на іншу роботу. Тоді роботодавець повинен запропонувати працівникові іншу посаду, але в тому ж підприємстві. Інакше – нові трудові спори.

Інформацію про консультування з питань трудового права, Ви можете отримати на сторінці Відновлення на роботі через суд.

Незаконно звільнений або поновлення на роботі