У нашому житті ніхто не застрахований. А нещасний випадок може статися будь-де. Насправді ж кожен має ризик отримати травми. Чи то, перебуваючи в громадському транспорті, отримавши опіки, обмороження, ураження електричним струмом тощо. Такі травми й називають невиробничими, адже отримані в результаті нещасних випадків. Однак мало хто знає, що робити, як захистити свої права та як стягнути шкоду. Про це й буде наша стаття.
Невиробничий нещасний випадок. Порядок дій потерпілого
Отримавши травму, необхідно зробити наступне:
- викликати швидку допомогу;
- повідомити про нещасний випадок адміністрацію закладу;
- зібрати письмові пояснення або контакти свідків;
- переглянути графік прибирань і зафіксувати його.
Такі дії послугують доказом при складанні акту. Адже не виключено, що нещасний випадок може статися з вини тих самих прибиральників, до прикладу, в торговельному закладі.
Факт ушкодження здоров’я встановлює та засвідчує лікувально-профілактичний заклад. Тому постраждалому краще звернутись до лікарів. Останні видадуть листок непрацездатності чи медичну довідку. При цьому лікарі мають вказати, що стався саме нещасний випадок у такому-то місці.
Крім того, медики лікувально-профілактичних закладів, до яких звертаються потерпілі, повинні протягом доби надіслати до райдержадміністрації (виконавчого органу міської, районної у місті ради) письмове повідомлення. А також внести нещасний випадок до журналу реєстрації. Коли ж цього не зробили, постраждалий має право вимагати притягнення до відповідальності.
У свою чергу районна держадміністрація протягом доби з моменту надходження такого повідомлення приймає рішення про утворення комісії, яка займатиметься розслідуванням нещасного випадку (не менше 3 осіб). Або ж цим розслідуванням може зайнятись комісія з 3 осіб, але іншої організації (коли є заява із дорученням потерпілого).
Розслідування триває протягом 10 робочих днів. У результаті складають акт за формою НТ (невиробничий травматизм). Обов’язкова умова акту – це запис щодо наявності чи відсутності факту наркотичного/ алкогольного сп’яніння потерпілого. Відповідно до цього, проведиться незалежна медична експертиза на наявність чи відсутність. В інакшому випадку, довести вину навряд чи вийде.
Відшкодування шкоди
Матеріальну шкоду можна відшкодувати в судовому порядку, якщо вина лежить на іншій особі. Свою ж позицію потерпілий має довести доказами:
- актом нещасного випадку невиробничого характеру;
- квитанцією про сплату за лікування та лікарські засоби;
- показанням свідків;
- записом із камер відеоспостереження;
- графіком прибирань (якщо його не дотримались) тощо.
У разі отриманих психологічних страждань внаслідок нещасного випадку, то можна відшкодувати й моральну шкоду. При цьому проводиться психологічна експертиза та надається лікарський висновок.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.