Нині в Україні ситуація щодо виплати аліментів бажає кращого. Майже півмільйона дітей понад півроку не отримують грошей. За недобросовісне виконання обов’язків Мін’юст пропонує посилити відповідальність. Боржників прагнуть позбавляти водійських прав і заборонити виїжджати за кордон. Загалом, в інших країнах так і роблять. Про те, чому батьки відмовляються брати участь в утримуванні дитини, передбачений розмір аліментів, коли слід іти до суду – далі в статті.

Несплата аліментів. Що каже боржник у таких випадках?

За словами експертів, найчастішими виправданнями боржників є те, що вони сидять без роботи. На неї ж працевлаштуватися не можуть. А доходів інших не мають. Дехто пояснює тим, що хворіє та гроші йдуть на лікування. Є певні особи, які зазначають, що на них “висять” великі кредити або ж родина (батьки, нова дружина, діти). А деякі батьки прям таки обурюються, що їх не підпускають до власних дітей. Тому в усьому винять матерів, і з ними не можуть дійти ні до якої згоди.

Виникнення заборгованості – явище на сьогодні поширене. Це можна пов’язати й з тим, що розмір було збільшено з 30% до 50% прожиткового мінімуму. Однак той, хто не платив 30, не буде й давати 50%.

Аліменти за взаємною згодою

Заяву на виплату аліментів може подати один із батьків (той, хто буде сплачувати гроші). Це можна зробити за місцем роботи, місцем пенсійних виплат, стипендій із вказанням розміру та строку. Відрахування аліментів відбувається не пізніше 3-денного строку від дня з/п, пенсії чи стипендії.

Чи потрібен договір?

Обов’язку як такого немає. Проте, коли батьки все-таки складають договір щодо сплати аліментів, то повинні чітко дотримуватися правил. У документі слід вказати розмір і строк. Договір має бути письмовим і нотаріально посвідченим.

Якщо батьки не можуть дійти згоди – справою займається суд. 

Розмір аліментів_2017 рік

На одну дитину передбачається не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму та враховується вік дитини. У 2017-му це:

  • до 6 років. З 1 січня – 1 355 грн. З 1 травня – 1 426 грн. З 1 грудня – 1 492 грн.
  • від 6 до 18 років. З 1 січня 2017 р. – 1 689 грн. З 1 травня – 1 777 грн. З 1 грудня – 1 860 грн.

Як змінити розмір аліментів?

Якщо гроші стягуються надвох і більше дітей, то за рішенням суду визначається єдина частка від заробітку. Вона ж буде такою до досягнення дитиною повноліття. Для того, аби змінити розмір, стягувач має право прийти до суду, щоб визначити розмір  аліментів на інших дітей.

На одну дитину – це одна чверть.

На двох – одна третя.

На 3 і більше – половина заробітку платника.

Загалом, розмір аліментів не може перевищувати 10-ти прожиткових мінімумів на дитину певного віку.
Суд, розглянувши заяву, повинен визначити розмір у твердій грошовій сумі (підлягає індексації). Згодом його можна змінити у випадках погіршення здоров’я платника, матеріального стану тощо.

Чи можливо достроково припинити сплату аліментів?

Так, якщо дохід дитини значно перевищує дохід кожного з батьків, а потреби при цьому повністю задовольняються. Також батьки можуть між собою домовитися, уклавши договір про припинення сплати аліментів. Це у випадку передачі права власності на нерухомість (будинок, квартира, земельна ділянка, т. ін.). Договір має бути завіреним нотаріусом. Щодо права власності, то за таким договором воно настає після держреєстрації.

Як стягнути гроші з платника, який перебуває за кордоном?

Між Україною та іншими країнами є низка укладених договорів щодо правової допомоги в цивільних справах. Тому питання про стягнення аліментів вирішити можна. У міжнародному договорі прописані вимоги та те, які потрібні документи, як їх правильно складати й оформлювати. А також, куди звертатися.

Яку відповідальність може понести боржник?

Якщо виникла заборгованість, отримувач алiментiв має право стягнути неустойку (пеня). Разом з тим законом передбачена кримінальна відповідальність, коли платник ухиляється більше 3 місяців. У такому випадку суд може призначити громадські роботи від 80 до 120 годин. Також це може бути арешт строком на 3 місяці чи обмеження волі до 2 років. При повторному правопорушенні покарання буде серйознішим. Це – громадські роботи вже від 120 до 240 годин, арешт вiд 3 до 6 мiсяцiв, обмеження волi вiд 2 до 3 рокiв.

Коли неплатник після рішення суду свідомо не дає на дитину грошей, то може заплатити штраф – вiд 8500 до 17 000 грн. Також такій особі можуть заборонити виїзд за межі країни. Останнє ж нині в Україні практикується нечасто. Це пов’язано з відсутністю коштів, майна платника та добросовісними “з’являннями” до держвиконавця. Тому суд на те правових підстав не має.

До прикладу, в Чеській республіці на того, хто не платить аліменти більше 4 місяців, чекає кримінальна відповідальність. Платника можуть позбавити волі до 2 років. У Польщі така відповідальність виникає лише у разі свідомої несплати. До того ж, боржник може позбутися водійського посвідчення.

Отже, при заборгованості одержувач має право на стягнення пені. Це – 1% суми за кожен день прострочки від того дня, коли виникла заборгованість і до повного погашення (суд може визначити строк виплат).

Коли ж заборгованість перевищила 3 місяці, то:

  • відомості про неплатника вносять у Єдиний реєстр боржників;
  • виконавець може арештувати майно, вилучити та реалізувати;
  • виконавець звертається до суду з проханням обмежити право на виїзд із країни;
  • якщо боржник невідомо де, його оголошують у розшук( коли суд ухвалює на це рішення).

Інформацію про консультування з питань Сімейного права, Ви можете отримати на сайті Стягнення аліментів.

Несплата аліментів на дитину: як стягнути гроші