Нещасний випадок на виробництві – це подія, внаслідок якої працівник отримав травму. Це може бути гостре отруєння, тепловий удар, опік, ураження електричним струмом тощо.
Відповідно, потерпілий має право на одноразову допомогу та щомісячні страхові виплати. Якщо, звісно, офіційно оформлений. А призначати, перераховувати та виплачувати кошти можуть від дня встановлення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності. Про це йдеться у пункті 3.3 відповідного Порядку, що затверджений постановою Фонду соцстрахування та зареєстрований Мін’юстом. У пункті 1.6 Порядку № 24 – справа про страхові виплати потерпілому. Що потрібно для того, аби отримати одноразову допомогу та щомісячні страхові виплати – далі.
Нещасний випадок на виробництві. Як потерпілому отримати допомогу?
До робочого органу виконавчої дирекції Фонду необхідно подати:
- заяву від потерпілого щодо призначення страхових виплат;
- акт про нещасний випадок на виробництві (форма Н-1);
- акт спецрозслідування нещасного випадку (форма Н-5);
- розслідувальний акт хронічного професійного захворювання (форма П-4 у разі встановлення;
- судове рішення щодо встановлення факту нещасного випадку на виробництві чи захворювання внаслідок професії;
- висновок МСЕК щодо ступеню втрати професійної працездатності;
- довідку про середню зарплатню (дохід);
- копію трудової книжки чи витяг з неї (має засвідчити страхувальник або поставити підпис працівник робочого органу виконавчої дирекції Фонду, при цьому пред’явити оригінал);
- довідку щодо розміру пенсії по інвалідності (якщо таке є) в результаті нещасного випадку на виробництві чи профзахворювання (сюди ж розмір одержуваних надбавок), у разі призначення пенсії до 11 жовтня 2017-го;
- довідку будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, або ж пансіонату для ветеранів війни та праці щодо розміру вартості утримання потерпілого в ньому;
- протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства. Коли ж такої немає, то комісії з питань вирішення спорів при робочих органах викондирекції Фонду щодо відсотка зменшення розміру одноразової допомоги потерпілому на виробництві.
Коли ж у потерпілого немає можливості (наприклад, стан здоров’я) отримати вищевказані документи, то це може зробити страховий експерт робочого органу виконавчої дирекції Фонду (п. 3.2 Порядку № 24).
Нещасний випадок на виробництві. Дії відповідальних
Потерпілий або свідок повинен негайно сповістити про нещасний випадок керівника, що контролює стан охорони праці на робочому місці. Останній має невідкладно надати першу допомогу та за потребою відправити до медзакладу. Далі повідомити роботодавця. На місці нещасного випадку зберегти усе, як є до того, як прибуде комісія з розслідування. Іншими словами не зруйнувати картину, щоб усе відповідало дійсності. Якщо, звісно, це не призведе до більш тяжкого наслідку. В кінці кінців не допустити подібного, що створює небезпеку.
У свою чергу роботодавець протягом 1 години має повідомити наступних:
- Фонд соцстраху за місцезнаходженням підприємства, де сталося;
- керівника первинної організації профспілки;
- керівника підприємства, де працює потерпілий;
- орган держпожежного нагляду за місцезнаходженням підприємства, якщо нещасний випадок стався в результаті пожежі;
- заклад державної санітарно-епідеміологічної служби, якщо виявили гостре професійне захворювання (отруєння).
До того ж, повинен створити створити комісію, що буде займатись відповідним розслідуванням.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.