Булінг – це поняття, що широко поширене серед психологів і має декілька форм прояву. Зокрема, це цькування дитини та агресивне переслідування. На жаль, булінг часто спостерігається в школах, зустрічаються випадки і в дитячих садках. Недитячі ігри серед дітей; відповідальність за насильство; як розпізнати, що Ваша дитина стала жертвою однолітків і що робити в таких випадках – далі.

Недитячі ігри. Булінг в Україні

Знущання над дитиною однолітками не є новим явищем і зустрічається в усьому світі. Виходячи з цього, в 2000 роках почали діяти антибулінгові компанії. З цього приводу висловився і уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба. За його словами, вчені почали вивчати цей феномен ще в 20 сторіччі. Проте раніше не дуже звертали увагу на таке цькування. Дитина переживає – нічого. Побили – потерпить, стане сильнішою. Коли ж дитина вчиняла самогубство, то лише тоді людство непокоїлось. А як щодо вирішення цієї проблеми ще на початковому етапі?!

За проведеними дослідженнями виявилось, що Україна не на жарт хворіє булінгом. А статистика 2016 року показала, що близько 50% дітей мали з ним справу. 90% дітей визнають це явище проблемою. З них 36% нікому не розповідають про знущання над ними.

Агресія через неналежну увагу?

Виходить так, що батьки займаються своїми справами, а діти своїми. Хоч і живуть разом, але в той час і окремо. Уваги не приділяють, от і з’являється образа, розчарування, а потім агресія. Вона ж має властивість наростати. Це стає звичкою в поведінці й дитина думає, що це нормально. Особливо, коли збирає біля себе глядачів. Жертву знайти нескладно в такому віці, коли формується свідомість. Та й виступає це своєрідним самозахистом.

Як показує сьогодення, діти стали більш жорстокими. І в цьому насправді провина дорослих. Сцени насильства зустрічаються як і в родині, так і на телеекранах, інтернеті. У свою чергу, дитина поглинає все швидко та безперебірливо, бо мозок ще не навчився фільтрувати інформацію.

Як поводить себе жертва?

Жертвою може стати будь-яка дитина. Особливо, коли виступає провокатором, тобто дражнить агресора.

Коли мова йде про клас, то за булінг відповідає вчитель. За школу – директор і склад педагогів. Дітей необхідно згуртувати, дати для них не лише знання з тих чи інших предметів, а й навчити життєвим цінностям. Але на практиці часто подібні ситуації ігноруються. Ще гірше, коли вчителі приєднуються до цькувань. Прості на перший погляд слова “ти сам винен, що до тебе так відносяться” можуть дитину зламати.

Випадків булінгу дуже багато. Згадаймо про побиття в Чернігові, що розлетілось Інтернетом. Група дівчат-підліток били своїх одноліток чим попало. Інші (глядачі) знімали все на відео. Як результат, одній дівчині перепало сильно – лікарня, струс мозку та численні забої з синцями. І тут виникає питання, яка відповідальність лягає на плечі агресорів за такі недитячі ігри?

Що робити батькам?

Психологи радять батькам не влаштовувати розбірки самостійно. Це лише створить конфлікт або навіть серйозну ворожнечу.

Насилля і діти, інфографіка
Зображення: tsn.ua

Окрім того, слід написати заяву до місцевого управління освіти задля перевірки, як виховують вчителі. Далі – нададуть висновок комісії. З цим питанням можна звернутись і до органів внутрішніх справ, управлінь (відділів) у справах сім’ї та молоді, нацполіції.

Відповідальність за недитячі ігри

Відповідно до Цивільного кодексу, дитина до 14-річного віку відповідальності не несе. Будь-який вчинок лягає на плечі батьків – відшкодування шкоди, адміністративна відповідальність (штраф). До то ж, батьки потерпілої дитини чи адміністрація школи можуть направити заяву до Управління ювенальної превенції Нацполіції для постановлення на облік агресора.

Коли ж дитині від 14 до 16 років і завдала серйозні травми іншій, то за це нестиме кримінальну відповідальність. Тим, кому 16 і більше – самостійне несення відповідальності за свої вчинки.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Визначення порядку участі у вихованні дитини.

Недитячі ігри: що робити батькам у випадку булінгу?
Tagged on: