Кожна друга жінка насправді страждає від домашнього насилля. Однак сама може про це не здогадуватися. Чи не виникало інколи відчуття самотності у власній родині, коли руки зв’язані, а слова вже не мають сенсу, бо їх перестали чути. В усіх бувають моменти, коли щось може піти не так, а почуття впевненості, самоповаги та радості кудись зникають. Ніби й не було того сміху, щасливих днів та чудового дня, коли Ви одружилися. Існує така думка, що жінка сама обирає чоловіка. Тому в такому відношенні до себе винна сама. З одного боку, є в цьому правда. А якщо все-таки причина в коханому чоловікові, який перетворився на домашнього тирана (а може таким і був, просто Ви не бачили). Якби там не було, про насилля мовчати не можна! У цій статті ми опишемо, як воно може проявлятися, куди слід звертатися за допомогою, що робити у разі побиття та яке покарання чекає на тирана.

Яким буває домашнє насильство?

Від домашнього насилля потерпають тисячі жінок. Щорічно ця цифра сягає понад 1,8 млн. До поліції ж звертаються не всі. Основною причиною може бути саме нерозуміння того, що стали жертвами.

Давайте розберемось, що ж таке домашнє насильство. Далеко не всі знають, що окрім фізичного та сексуального є ще й такі:

  • економічне. Це – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів, іншого майна. Також це може бути заборона ходити на роботу, навчання. Разом з тим полягає в жорсткому обмеженні у фінансах, вимога детальної звітності (нерідко забороняється заробляти самостійно);
  • психологічне. Це – словесні образи, погрози, переслідування з метою залякування і отримання влади. Домашній тиран змушує весь час відчувати провину. При цьому може ізолювати від зовнішнього світу, заборонити зустрічатися з друзями і навіть родичами.

 

Жінка це відчуває та всеодно продовжує в цьому жити. Можливо не до кінця усвідомлює, а може думає, що з іншим кращого не буде. Ті ж, які зрозуміли, зазвичай, бояться чи не готові про це говорити.

Не виключено й те, що існує недовіра до правоохоронців. А також відсутність ефективного й адекватного реагування на факти домашнього насильства.

Попри те, слід розуміти, що за черговим примиренням може бути нова хвиля. А дії можуть перерости у страшну агресію у разі непокори.

В Україні функціонує “гаряча лінія” – 0 800 500 335 або 386 з мобільного. Зателефонувати може кожен і отримати безкоштовну конфіденційну психологічну або ж юридичну консультацію.

Чому насильники намагаються “розчавити” близьку людину?

Жінки за своєю суттю – емоційні, кожне слово для них звучить як щось надважливе. Однак коли починаєш бачити монстра – уявлення про людину перевертається з ніг на голову. Чому він себе так веде, він же раніше таким не був. Знайомо? Те ж саме й чоловіки можуть сказати про жінку. Божаться, що завжди оберігатимуть, а потім б’ють у кращому випадку словами.

Варто розуміти, що в таких ситуаціях насправді нещасливі чоловіки. Грубість і образи найчастіше є наслідками низької самооцінки агресора та нестабільності психіки. Тому, аби відчувати себе повноцінним –  бажання контролювати, принижувати та знущатися бере гору. Коли немає простору – немає свободи та розвитку. А коли людина закривається в собі та ніяк не протидіє – зникає її сутність. Нездорові відносини мають лікуватися. Запам’ятайте, якщо людина себе поводить, як тварина – це її проблеми, її вибір. Ви ж у цьому участі брати не повинні. Єдине, що можете зробити – так це допомогти собі та агресору.

Як покарати домашнього тирана за законом?

Якщо відбулася бійка, необхідно відразу викликати дільничного інспектора для складання протоколу. У разі тілесних ушкоджень, поліцейський повинен дати направлення на експертизу для зняття побоїв. Втім, це можна зробити й самому. Якщо у висновку встановлено, що в результаті насильства були отримані тілесні ушкодження середньої тяжкості чи тяжкі, правоохоронці порушать кримінальну справу. Що стосується легких і побоїв, її можуть відкрити за заявою потерпілого.

Загалом, насильство в сім’ї – це будь-які умисні дії, при яких порушуються права людини.

Яка передбачається відповідальність?

За насильство можуть притягнути як до адміністративної, так і до кримінальної відповідальності. Щодо адмінправопорушень, то передбачене покарання у вигляді арешту від 5 до 15 діб, або виправні роботи від 1 до 2 місяців з відрахування 20% заробітку чи штрафу (Кодекс України, ст. 173-2).

У Кримінальному кодексі насильство в сім’ї не виділяється як окремий злочин. Однак карається відповідно до різних статей. За нанесення побоїв (ст. 126), тілесних ушкоджень (ст. 125, 122 і 121), в залежності від ступеня їх тяжкості, передбачено покарання від стягнення штрафу та виправних робіт до позбавлення волі на строк до 2 років. У виняткових випадках – на тривалий термін.

До прикладу, умисне тілесне ушкодження, яке спричинило хворобу, розлад, каліцтво, переривання вагітності  – карається позбавленням волі від 5 до 10 років.

Погроза вбивством (ст. 129) також передбачає кримінальну відповідальність – арешт до 6 місяців або обмеження волі на строк до 2 років.

При доведенні людини до самогубства чи до замаху на самогубство внаслідок жорстокого з нею поводження, систематичного приниження гідності, а також людини, яка знаходиться в матеріальній або іншій залежності від винного, карається позбавленням волі до 5 років. А ті самі дії щодо неповнолітнього – позбавленням волі до 10 років (ст. 120).

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Насильство в сім’ї: як покарати домашнього тирана?