Насильство в сім’ї зустрічається, на жаль, не лише в кіно, а й і в повсякденному житті. Домашні тирани – так називають тих, хто кривдить своїх рідних і близьких. При чому, таке насильство має різні форми прояву – приниження, обмеження в діях, рукоприкладство тощо. Напевно, від цього самі кривдники отримують моральне задоволення, а жертви опиняються нібито в павутині, страждають, думають, що в безвихідній ситуації й мовчки терплять. Однак завжди і в усьому є інша сторона, можливість вивільнитись від тиранії. Як це зробити та що загрожує домашньому кривднику – далі.

Насильство в сім’ї. Протистояти тиранії можна!

Приємні зустрічі, закоханість, все так чудово, нарешті знайшлася своя людина. Проте так лише здалося – кохана половинка перетворилася в справжнісінького монстра. В який це момент сталося, може Ви десь дали “слабинку”, а можливо свою хоробливість особа просто приховувала?! Так чи інакше, Ви страждаєте від дій цієї людини. Усе не так і Ви в неволі. Не потрібно більше терпіти, адже вихід завжди є!

Попереджений означає озброєний. І так, далі види насильства.

Насильство в сім’ї. Види тиранії

Розрізняють психологічне, економічне, сексуальне та фізичне насильство.

Психологічне

Це – приниження, загрози, заборони в різних проявах (користування телефоном, вихід на роботу, спілкування з родичами чи друзями).

Економічне

Позбавлення житла, одягу, майна, грошей, все під суворим фінансовим контролем. Під такий вплив, як правило, підпадають жінки.

Сексуальне

Це коли примушують до сексуальних дій, при чому жорстоких, з іншими партнерами, примус до спостерігання за сексом інших.

Фізичне

Сюди відносяться побої, тілесні ушкодження, штовханина, ляпаси, загрози, напади із кулаками, зброєю тощо.

Домашня тиранія. Відповідальність

Про домашнє насильство йдеться в багатьох статтях Кримінального кодексу України. Зокрема, 115-117, 119-123, 125 129, 152, 153 статті. Проте поки прийнятий новий закон, який уточнюватиме поняття “Насильство в сім’ї” діяти не почав. Набере ж чинності 11.01 .2019 року.

До прикладу, фізичне насильство тягне за собою відповідальність, що передбачена статтею 146, а також позбавленням волі.

У Кримінальному кодексі з’явилася стаття 126-1 “Домашнє насильство“. Коли в родині коїться таке явище та ще й має наслідки (психологічні страждання, розлади здоров’я, втрата працездатності, емоційна залежність, погіршення якості життя й т. д.), кривдникові загрожують громадські роботи – 150-240 год, арешт до півроку чи обмеження волі до 2 років.

За відповідні дії можуть притягнути й до адміністративної відповідальності. Про це зазначено в статті 173-2. За завдану фізичну чи психологічну шкоду винуватець змушений буде сплатити штраф – від 10 до 20 НМДГ, або ж виконувати громадські роботи – від 30 до 40 годин, адмінарешт до 15 діб.

Відповідно до того, що нині НМДГ складає 17 гривень, то штраф, на жаль, є не високим і навряд чи провчить кривдника.

Разом із притягненням до відповідальності суд може направити тирана на проходження відповідної програми.

Алгоритм дій жертви

  1. Виклик поліції. Першочергово необхідно зафіксувати цей факт. У свою чергу поліцейські мають виявити прояви домашнього насильства та своєчасно відреагувати на такі дії. У повноваженнях увірватися в будинок без попередження, коли мова йде про невідкладну ситуацію. Далі потерпіла особа пише заяву.
  2. Заява. Поліцейські її приймають і розглядають, відповідно в них є право на:
  • винесення термінового припису;
  • постановку кривдника на профілактичний облік;
  • здійснення контролю за тим, чи виконує тиран спецзаходи;
  • анулювання дозволу на право придбання, зберігання, носіння зброї;вилучення зброї та боєприпасів.

Якщо насильство фізичне, то саме правоохоронці займаються направленням потерпілої особи до медичної установи, аби встановити тілесні ушкодження та їх ступінь. Загалом, задля надання медичної допомоги.

Також варто звернутися до соціальних служб або центрів за місцем проживання (соціальні служби сім’ї, дітей та молоді, соціально-психологічна допомога чи територіальні центри соцобслуговування тощо). Як правило, діє й Притулок для тимчасового перебування постраждалих жінок. Передбачена соціальна адаптація до 90 діб.

Гаряча лінія – 8-800-500-33-50. Для мобоператорів – безкоштовний номер 386.

Органи місцевого самоврядування

Звернення до адвоката. Фахівець допоможе підготувати юридичні документи (позов про розлучення, стягнення аліментів на дитину, поділ майна й т. д.)

Звернення до суду.

Якщо Вам необхідна допомога наших юристів, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Сімейне право.

Насильство в сім’ї: як врятуватись і яка відповідальність для тирана?