На сьогоднішній день мікрокредит є досить популярним. Це пов’язано з тим, що кожен другий повнолітній може позичити гроші у розмірі до 10 тисяч гривень. Щастя не має меж, бо тепер можна придбати певні речі. Однак воно може бути недовгим. Звичайно, що українець звернувся до банку чи іншої фінустанови не від хорошого життя. Але краще цього не робити. Чому?  Про це далі в статті.

Реклама та брехня

Напевно ті, які вірять рекламі й біжать одразу за грошима в банк. Вона ж говорить, що Ви зможете платити по «9,09 грн на день», під «0,01% річних» або взяти «чесний кредит без переплат».
Як показує практика, реальність нереальна. Переплата по такому кредиту зазвичай становить від 100% річних. Тому завжди необхідно бути уважним при складанні договору. Між рядками умов, десь наприкінці, маленьким шрифтом зазначена реальна процентна ставка та сума переплати. На це ж ніхто Вашу увагу не скерує.

Усе вищезазначене означає, що кожну отриману гривню доведеться не лише повернути, а й приплюсувати до неї одну, дві, три, п’ять власних.

Правопорушення кредиторів. “Приховані комісії”

На практиці типові умови споживчих мікрокредитів – переплата 1% в день (тобто 365% річних). А також «приховані» комісії. До прикладу, під час отримання кредиту позичальник повинен одразу виплатити 10% комісійних. Це за його видачу. А відсотки йому нарахуються на всю суму.

Окрім того, нереальні штрафи за порушення. Кредитори можуть вимагати 1, 2 та навіть 3% в день. І це лише пеня. Уявіть ситуацію, Ви взяли кредит, чесно його виплачували щомісяця. Потім у Вас з’явилися деякі труднощі і платежі на деякий час припинилися. Пройшов час і колектори тут як тут. Вони дзвонять і говорять, що Ви винні банку вже 30 тисяч замість 10-ти. Дзвінки супроводжуються погрозами Вам і Вашій родині. Що робити? Бігти виплачувати неіснуючий борг? Напевно, це не найкраща ідея. Найгірше, коли позичальник вирішує обійтися без допомоги адвоката і підписується на “реструктуризацію”. Це означає, що вся сума боргу оформлюється як новий кредит. Разом з тим і відсотки з штрафами.

Закон України «Про споживче кредитування», набув чинності 10 червня 2017 року. Відповідно до статті 3 НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ, крім інших, на кредитні договори строком до 1 місяця (в тому числі з можливістю пролонгації), кредити в розмірі до однієї мінімальної зарплатні (нині 3200 грн). А також кредити, які видають ломбарди під заставу у випадку, якщо зобов’язання споживача обмежуються вартістю предмета застави.

При цьому, якщо брати до уваги ЗУ “Про захист прав споживачів”, то раніше була виключена чинна редакція (ст. 11) щодо вимог кредитних договорів, її ж замінили на єдиний абзац: “Даний закон застосовується до відносин споживчого кредитування в частині, що не суперечить Закону України «Про споживче кредитування”. Окрім того, Постанова НБУ № 168 “Про затвердження Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту” теж втратила силу.

Таким чином, кредитні договори на термін до одного місяця чи в сумі до однієї мінімалки, або ж кредити від ломбардів під заставу взагалі не піддаються жодному регулюванню законодавством щодо споживчого кредитування. Тому за такими договорами фінустанови мають так зване право на зловживання. Це не дивно, адже основна мета практично кожної фінансової установи – отримання прибутку. Тому для позичальника – це реальний шанс стати обманутим, бо реальної суми ніхто не скаже.

Як не стати жертвою кредиторів?

Фахівці дають просту пораду – не укладати такі договори. Його, насамперед, необхідно ретельно вивчити.

Коли ж Ви вже у цій павутині – не дозволяйте колекторам тиснути на Вас, не піддавайтесь провокаціям і не віддавайте своє майно у якості застави. Загрози колекторів діють на тих, хто у відчаї чи скрутному становищі. В будь-якому випадку, вони не будуть Вас шкодувати. Їхнє завдання – вибити побільше грошей. Зверніться за юридичною допомогою. Спеціалісти підкажуть, де правда, а в яких місцях Вас намагаються задурити. До того ж, не варто боятися судів. Колектори їх не люблять, а Ви можете таким чином оскаржити їхні неправомірні дії.

Що ж, фінансові апетити ростуть, а наші кишені можуть враз стати порожніми. Будьте уважними та подумайте зайвий раз, чи Вам дійсно потрібен малий кредит із неземними відсотками.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Мікрокредит: як дурять українських позичальників?