Законопроект №6327  ухвалили, дали зелене світло змінам, а з 2018-го медична реформа почне працювати. І тут постає питання, за що повинні платити українці, які послуги держава буде сплачувати гарантовано та що входить у відповідний пакет, коли з’являться тарифи – далі.

Медреформа означає “відійти від старої системи”

Нині в Україні безкоштовної медицини немає. Неформально усі послуги оплачують пацієнти, так би мовити і за ліки, і за візит до лікаря із “подарунком”.

Зараз починають вводити державні фінансові гарантії. Тут діє принцип: на що держава має кошти, на те і піде її фінансування, а на що не лишилося – платитимуть пацієнти.

Безкоштовний пакет медпослуг. Що оплачуватиме держава?

З держбюджету виділятимуть гроші на первинну та екстренну допомоги. Це – різке погіршення стану здоров’я, серцевий напад, інсульт, гострий апендецит, ниркова недостатність, запалення легень. Щодо паліативної допомоги, то це – знеболювання, лікування у вузьких спеціалістів, до яких направлятиме сімейний лікар. Вся ця допомога буде входити до пакету гарантованих безкоштовних послуг.

На пластичну хірургію та естетичну стоматологію, держава грошей давати не буде.

Отже, 8 базових безкоштовних медпослуг (гарантований пакет):

  • екстрена медична допомога;
  • первинна медична допомога;
  • вторинна (спеціалізована);
  • третинна (високоспеціалізована);
  • паліативна (допомога смертельно хворим та їх родичам);
  • медична реабілітація;
  • медична допомога дітям до 16 років;
  • меддопомога вагітним та породіллям.

Скільки платитимуть лікарю, нові тарифи

Переходити ж на нові правила будемо поступово. У Міністерстві говорять, що до кінця року необхідно знайти свого сімейного лікаря. Він же буде формувати списки. Допустима кількість пацієнтів – 2000. З 2018-го з держбюджету виділятимуть на кожного пацієнта 370 грн на рік (на працездатну особу віком від 18 до 65 років). Для тих, кому до 18-и та за 65, платитимуть 740 грн. Тариф покриває консультації, основні аналізи, направлення до решти спеціалістів.

Щодо спеціалізованої медичної допомоги (вторинний і третинний рівні), то її мають розрахувати до 2020 року. А це, враховуючи напрацювання пілотного проекту та Національної Академії меднаук України. Такий експеримент передбачає поступовий відхід від фінансування Академії та старт для закупки медичних послуг (з визначеними тарифами) в її провідних інститутах.

Держава платитиме за тарифи, однак буде враховувати конкретні випадки захворювань або ж проведену процедуру Академії. Якщо навіть тариф буде зависоким, це допоможе уникнути випадків невідповідності цін (коли пацієнту кажуть заплатити за операцію 100 грн, а неформально виходить, що зверху ще 3000 грн).

З 2020-го гарантований пакет визначатимуть щороку та в процесі підготовки проекту державного бюджету.

Перелік безкоштовних послуг визначатиме держава, дивлячись на бюджеті можливості. А на що грошей не вистачить – платитиме пацієнт.

До грудня 2019-го реімбурсація діятиме для тих ліків, які будуть в списку (затверджуватиме Кабмін).

Новий орган – Національна служба здоров’я. А питання фінансування медичного закладу буде відбуватися  за договором, який він укладе з НСЗ.

Ще одним важливим моментом є декларація. Вона підтверджуватиме вибір пацієнтом лікаря з первинної меддопомоги – VoxConnector. Система ж буде наповнюватися відомостями про пацієнтів. А це дасть змогу оцінити реальні потреби населення з приводу медичних послуг.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Медична реформа: за які послуги доведеться платити українцям?