Для того, щоб покращити медичне обслуговування українських громадян, у переспективі введення обов’язкового страхування. На початку жовтня проект уже подали на розгляд Верховній Раді. У планах нова бюджетно-страхова модель, яка вагомо зменшить витрати на медпослуги кожного українця. Про медичне страхування та перспективи – далі.
Медичне страхування. Є обов’язковим?
У 2017 році система охорони здоров’я на 60% фінансувалася з гаманців пацієнтів. Лише 40% витрат покривав державний бюджет.
За словами лікаря-експерта, коли джерело фінансування буде відсутнім, українська медицина не покращиться. Альтернативою цьому і може стати страхування. Страхування розрахувати на людей, які працюють і можуть дозволити собі витратити на це кошти. Таким чином, діти та пенсіонери будуть забезпечені держгрошима. З такою системою відбудеться нормальний перехід на страхову медицину. Такий досвід мають такі країни, як Литва, Естонія, Польща тощо.
Медичне страхування. Як це буде відбуватись?
Кошти відраховуватимуться з:
- держбюджету та фондів загальнообов’язкового страхування (близько 30%);
- позабюджетних фінансів загальнообов’язкових страхових внесків (50-60%);
- місцевих бюджетів (близько 10%);
- особистих грошей пацієнтів.
Також це може бути добровільне медичного страхування, благодійні фонди та міжнародна допомога (близько 15%).
Працюючі громадяни. Щорічні чи щомісячні внески за них виплачуватиме працедавець. Якщо це фізособа-підприємець – самостійно вноситиме кошти.
Непрацюючі громадяни. Загальнообов’язкове страхування покриває бюджет органів місцевого самоврядування. А так як “гроші ходять за пацієнтом”, бюджетні фінанси розраховуватимуться на кількість населення, а не наданих медпослуг.
Безкоштовна меддопомога. Сюди входитиме:
- екстрена медична допомога;
- програми СНІД-туберкульоз державного і місцевого рівня;
- паліативна допомога;
- лікування невідкладних або інших станів, які становлять загрозу життю;
- допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
- медична допомога дітям до 16-річного віку.
Отож, із загальнообов’язковим медичним страхуванням покриються витрати українців на лікування, діагностику, профілактику, реабілітацію. Також на медикаменти в межах договору програми, коли хвороба чи травма.
Страхові внески, тобто отримані від них гроші, будуть збиратись на спецрахунках Нацбанку України. А контроль здійснюватиме Національне медичне страхове агентство. Ініціатори прогнозують, річним внеском за кожного працівника буде сума в розмірі близько 4783 гривні. Якщо ж це будуть щомісячні платежі – 398,56 грн.
Крім того, передбачають і відповідальність у вигляді штрафів. Стосуватиметься працедавців, які не підпишуть договори медстрахування. Сума покарання коливатиметься від 360 до 510 гривень. За повторне – 1020 гривень.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Складання договорів.