Вже з квітня розпочинається нацкампанія з вибору лікаря – в українців з’явиться можливість обрати терапевтів, педіатрів чи сімейних лікарів. Загалом, ті заклади, в яких є доступ до е-системи охорони здоров’я. Інформація про те, як вибрати лікаря та підписати декларації є в “Порядку вибору лікаря, який надає первинну меддопомогу”. Документ найближчим часом вступить у дію.

Медична реформа. Для чого потрібна декларація?

Декларація – це документ, котрий підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись у конкретного лікаря. А підписавши декларацію, пацієнт повідомляє державу (НСЗУ), що оплата за обслуговування має находити у цей медичний заклад.

Декларація не є юридичним документом, тому укласти її можна з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. Скасовувати ж попередню не потрібно – зміни автоматично зафіксуються в системі.

Не виключено, що лікар відмовить пацієнтові у підписанні декларації. це означатиме, що максимальна кількість набрана. Сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. В селах менше.

Як підписати декларацію?

1. Звернутися до медзакладу, де працює вибраний лікар. З собою мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон (свідоцтво про народження дитини). При цьому необхідно з’ясувати, чи підключена медустанова до системи “Електронне здоров’я”.

2. Дані пацієнта та контактний телефон внесуть у систему «Електронне здоров’я», без бланків, форм, печаток. Після пацієнт отримує СМС з кодом для підтвердження.

3. Уповноважена особа медичного закладу роздруковує із системи примірник декларації для перевірки.

4. Якщо все правильно, то ще один примірник декларації.

5. Пацієнт підписує 2 примірники декларації.

6. Уповноважена особа накладає ЕЦП працівника юрособи на декларацію та надсилає її у відповідну систему.

Загалом, меддопомога не прив’язана до місця прописки, проживання чи розміру хабаря. Кожен українець має право вибрати свого лікаря будь-де.

Вибір лікаря

Найпростіший варіант – знайомий лікар, до якого раніше ходили та задоволені роботою. До того ж, сарафанне радіо ніхто не відміняв – можна попитати в родичів, друзів.

Крім того, за порадою можна звернутись до місцевого відділу охорони здоров’я. А також у будь-який інший медзаклад і познайомитись із лікарями.

Варто пам’ятати, що тепер правило “лише за пропискою” не діє. Пацієнт може вільно обирати лікаря біля дому, роботи. Разом з тим, не слід зволікати, адже існують обмеження щодо кількості пацієнтів.

Звертатись до свого лікаря можна з будь-якими питаннями, що стосуються здоров’я. Якщо вчасно звернутись, то можна вирішити проблему на рівні первинної ланки. Лікарі будуть видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в тому числі, які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які меддовідки.

Зарплата лікарів

У 2018-му медзаклад, де працює сімейний лікар, терапевт чи педіатр, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, з яким є декларація. Планують, що середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн. Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019. До бюджету входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Близько половини цих коштів — видатки практики. Все інше — зарплатня.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Медична реформа: як обрати лікаря та підписати декларацію?