19 жовтня Рада остаточно ухвалила закон “Про державні фінансові гарантії надання медпослуг і лікарських засобів” (№ 6327). Цим самим дала старт медичній реформі. Народні депутати внесли понад 800 поправок. В результаті – 3 суттєві зміни. Якою буде революція, до кого за меддопомогою звертатися українцям та де брати кошти на ліки – далі.
Медична реформа. Що означають зміни?
За словами виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, медицина з 2018-го почне суттєво змінюватись. А це піде на користь як лікарям, так і пацієнтам. Медицина ж яка працює сьогодні, не подобається нікому. Тому такі зміни – наша перемога.
“Гроші ходять за пацієнтом”. Первинний рівень.
Власний лікар
В українців з’явиться можливість самостійно обирати лікаря та заключати з ним контракт. Такий вибір – на власний розсуд. Тож довіряти своє здоров’я аби кому не доведеться. Лікар може бути як із державної поліклініки, так і з сімейної лабораторії чи приватної клініки. Його потрібно знайти до кінця року. Обов’язковою умовою є підписання декларації. Держава ж платитиме за кожного (хто звернувся до лікаря) 370 грн, а пацієнтам надасть пакет послуг.
Лікарський дохід
На первинному рівні для лікарів значно зміниться система заробітку. На зміну зарплати прийде таке поняття як дохід. Він же залежатиме від того, скільки людей звернеться за допомогою. Проте є обмеження – на одного лікаря до 2 тисяч пацієнтів. Щодо держави, то вона більше не буде платити за ліжко-місце, лише – за реальні послуги.
Три пакети медичної допомоги
У Міноздоров’ї меддопомогу умовно розділили на 3 пакети:
- зелений. Для пацієнтів на 100% безкоштовний, оплачує держава;
- червоний. Винятково за гроші пацієнтів;
- синій. Співоплата. 80% платить держава. 20% – пацієнт. Такий спосіб все-таки вирішили прибрати.
Отож, маємо 2 так звані пакети послуг. Іншими словами, пакет або платний, або безкоштовний. Перелік щороку затверджуватиме Кабмін. Те, що за межами списку – турбота виключно пацієнтів. При такому розкладі, лікарні повинні будуть встановити тариф, усі маніпуляції описувати та обраховувати. Наприклад, якщо рентген коштує 50 грн, то 80 вже просити не матимуть права. Такий рахунок контролюватиме Нацслужба здоров’я. Медичні заклади повинні будуть звітувати, на яку суму налікували. Гроші за послуги через держказначейство підуть до установ.
Міжнародні протоколи лікування
Їх депутати вирішили викорінити з реформи. Простими словами, українців і далі можуть обманювати на рахунок різних “фуфломіцинів”. Вони ж заборонені чи й взагалі визнані своєю неефективністю в цілому світі. В МОЗі кажуть, вихід – переклад таких міжнародних настанов на українську норму. Їх рекомендуватимуть до використання добровільно-примусово.
Система e-Health
Така система, на думку експертів, знищить застарілу паперову звітність. Вона дозволить збирати відомості послуг у кожному районі. А також обчислювати їх вартість.
Ключові моменти
Насамперед, пацієнтам необхідно бути готовими до цивілізованої медицини. Так говорять експерти. Отже, зрозуміти, що для них буде безкоштовним. Далі – перестати думати про хабарі, адже в лікарів дохід буде немалим. Так звана зарплатня складатиме 10-15 тис. грн. І це мінімум. Ще один момент – перевірка ліків у своєму медзакладі, а не одразу бігти в аптеку.
Щодо реалізації медреформи, то на це потрібно пару років. І перехід на нову систему повинен відбуватися поступово. Тож, з 1 січня 2018-го поки перебуватимемо на первинній ланці. А до 2020 року хоча б навчитися розуміти, що і скільки коштує.
З вищезазначеного слідує, що головними нововведеннями є:
- система e-Health (збір даних в окремих районах та розрахунок вартості);
- Національна служба здоров’я України (Центральний орган виконавчої влади, займатиметься замовленням послуг для пацієнтів, управлінням бюджетом, розподілом між медзакладами).
Основні внесені правки:
- вилучили положення про співоплату за медпослуги (діятимуть лише два пакети – червоний і зелений);
- внесено положення про фінансування первинного рівня, механізм – субвенція;
- вилучені положення про запровадження міжнародних протоколів лікувань (пацієнти зможуть заощадити на непотрібних і дорогих ліках, які часто прописують наші лікарі).
Отож, як запрацює така медреформа – покаже час, вірніше 2018 рік. Далеко не всі будуть не те, що готовими до змін, а й сприймати нововведення. Що ж, залишається лише чекати настанов зверху.
Інформацію про консультування Ви може отримати на сайті.