Одним із способів контролю держави над комерційною сферою є обов’язкове ліцензування деяких видів підприємницької діяльності. Переважно це ті, які можуть нашкодити економічним і соціальним інтересам держави/окремих споживачів. Щодо торгівлі алкоголем і тютюном, то такі товари теж можуть підпасти під “роздачу”. Тому продаж можливий лише за наявності ліцензії. Коли вона потрібна, як її отримати та чи дорого обійдеться – далі в статті.

 Коли ліцензія потрібна?

Насамперед, варто зазначити, що ліцензування відповідної роздрібної торгівлі регулюється законом “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (№ 481). А відповідно до ч. 12, ст. 15 її можуть здійснювати суб’єкти всіх форм власності, якщо є ліцензія.

Ліцензія на тютюнові вироби:

сигарети з фільтром/без фільтра, цигарки, сигари, сигарили. А також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка, замінники для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

Ліцензія на алкоголь

Потрібна для:

 • пива з солоду;
 • виноградних вин, кріплені, сусло виноградне;
 • вермут та те вино, в якому рослинні чи ароматичні екстракти;
 • зброджені напої (сидр, перрі (грушевий напій), напій медовий);
 • спирт етиловий неденатурований з концентрацією спирту менш як 80 об. %; спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери тощо;
 • слабоалкогольні – “Джин-Тонік”, “Ром-Кола”, “Бренді-Кола”, “Лонгер”;
 • гіркі ароматичні настоянки із вмістом 44,2 — 49,2 об. % спирту та 1,5 — 6 мас. % тирличу (генціану). А також прянощів і різних інгредієнтів із вмістом 4 — 10 % цукру в тарі місткістю не більш як 0,5 л.

Продаж без ліцензії

Без ліцензії можна продавати:

 • безалкогольне пиво;
 • столові вина;
 • алкоголемістка кава.

Роздрібна торгівля без ліцензії. Штрафи

За такі правопорушення передбачаються штрафні санкції (№ 481, ч. 2, ст. 17). Це – 200% вартості отриманої партії товару (не менше 17 тис. грн).

Якщо безліцензійна торгівля здійснюється через РРО (КОРО) – штраф 200 % вартості реалізованої продукції (не менше 10 000 грн).

Відповідні санкції можуть накласти протягом 6 місяців з дня виявлення порушення. А саме – органи ДФСУ та ГУ ДФСУ.

Як отримати ліцензію?

Ліцензії видають Головні управління ДФСУ в областях та м. Києві за місцем здійснення діяльності. Подати документи та отримати оформлені ліцензії можна також у Центрах обслуговування платників податків.

Підставою видачі ліцензіє є заява підприємства (за формою додатка 1 до Порядку № 493).

У ній мають бути:

 • вид господарської діяльності (роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами);
 • адреса місця торгівлі, перелік РРО (КОРО), які знаходяться на місці торгівлі. Разом з тим інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, реєстраційні номери свідоцтв РРО (КОРО), які знаходяться на місці торгівлі, дата початку їх обліку в органах ДФС;
 • адреса місця торгівлі.

Крім того, потрібна копія платіжного доручення на перерахування 1/4 частини встановленої річної плати за ліцензію (з відміткою банку про оплату). А також довідка фінансового органу про фактичне надходження коштів до бюджету.

Ліцензію мають видати протягом 10 днів, або ж відмову. У разі останнього мають бути вказані причини. Загалом, ліцензія видається на 1 рік.

Після отримання вона повинна бути на видному місці.

Чи дорого обійдеться ліцензія?

Ціна залежить від виду торговельної діяльності та місця:

 1. за сидр та перрі (без спирту) – 780 грн за кожне місце, незалежно від територіального розташування;
 2. торгівля в межах міста чи за містом, відстаню до 50 км, а торговельні зали більше 500 кв. м., то це:
 •  8000 грн на кожний окремий РРО (КОРО), що знаходиться у місці торгівлі – за ліцензію на алкоголь (крім сидру та перрі);
 • 2000 грн на кожне місце торгівлі — за ліцензію на тютюн.

3. торгівля в селах і селищах:

 • 500 грн на кожний окремий РРО (КОРО), що знаходиться у місці торгівлі, — за ліцензію на алкоголь (крім сидру та перрі);
 • 250 грн на кожне місце торгівлі — за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

Ліцензію видають на рік. Її ж вартість оплачують щоквартально рівними частками. Як уже зазначалося, першу 1/4 частину вартості ліцензії потрібно внести ще до її отримання. Наступні платежі необхідно буде вносити до закінчення строку (зазначений на зворотному боці ліцензії у відмітці про поточне внесення плати).

Декілька місць у різних районах. Скільки потрібно ліцензій?

Ліцензії видаються окремо на кожне торговельне місце (ЗУ № 481, ч. 14-16, ст. 15).

Відповідно до 1 статті, місце торгівлі – місце реалізації товарів, у тому числі на розлив. Для тютюнових виробів та пива — без обмеження площі. Для алкогольних напоїв, крім пива, – торговельною площею не менше 20 кв. м, яка обладнана РРО (незалежно від їх кількості). Або ж там, де є КОРО (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкоголю та тютюну (незалежно чи оформлюється через них продаж інших товарів).

Чи можливо призупинити дію ліцензії (якщо тимчасова відмова від торгівлі)?

У законі йдеться, що є лише одна підстава, аби призупинити ліцензійну дію. І це – несвоєчасна сплата чергового платежу на підставі письмового розпорядження органу ліцензування на термін до погашення заборгованості. Поновлення відбувається після погашеної заборгованості.

При цьому затримка не може бути більшою за місяць. Оскільки це призведе до анулювання ліцензії.

Ліцензію можна анулювати й самостійно. Для цього потрібна відповідна заява. Далі орган ліцензування приймає письмове розпорядження.

Отже, ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами видають на 1 рік. Сплачувати необхідно щоквартально рівними частинами. У випадку перейменування назв населених пунктів чи вулиць, потрібно вносити до ліцензії зміни. А торгівля без ліцензії дорівнює штрафам. Це – 200 % вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 грн.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

 

Ліцензія на алкоголь і тютюн: як її отримати та скільки вона коштує