Все більше українських власників прагнуть узаконити перепланування своїх квартир. Щоб не стояти в довгих чергах, звертаються до приватних БТІ (бюро технічної інвертизації). Послуги останніх працюють нарівні з державними. Проте є більш доступними та швидшими. Саме тому ще в 2013 році приватні БТІ узаконили. І люди почали звертатися. Приватники, так само, як і держслужби підготують і оформлять документи щодо початку й завершення будівельних робіт (декларації, техпаспорт тощо); оформлять перепланування та реконструкції, правовстановлюючі договори й свідоцтва на право власності землею, об’єктами житлової та комерційної нерухомості; проведуть технічні експертизи, видадуть довідки про оцінку об’єкта, техстан, аксесуари і т.д. І це ще не все. Відповідно з такою кількістю так званої допомоги, сума коливається від 10 до 20 тисяч гривень, якщо звісно не пахне криміналом… Однак у Держархбудінспекції кажуть, що останнім часом все більше людей жаліються на таких недобросовісних сусідів. Заяв багато, а вдіяти по суті нічого не можуть. Для того, щоб завітати до власника, необхідне судове рішення, тобто дозвіл. А так як житло – це приватна територія, то просто так інспектори зайти не можуть. То що ж робити в такій ситуації та чи можливе покарання за самодіяльність – у нашій статті.

 Легалізація самодіяльності. Незаконне перепланування квартири

Узаконити будь-яке перепланування сьогодні можливо протягом декількох днів. Інтернет кишить пропозиціями “приватних БТІ”, які пропонують послуги з легалізації “самодіяльності”.

До прикладу, пару років тому власник зніс несучу стіну й тепер хоче узаконити. Звертається до приватних Бюро й отримує позитивну відповідь. Адже послуги недешеві. Коштуватимуть майже 20 тис. грн, якщо перепланування велике. Коли ж маленьке, то обійдеться процедура до 11 тисяч. Представник відповідної фірми обіцяє виконати завдання протягом декількох днів, а документ завізувати в державних органах.

Повернемося до сусідів, які прагнуть вплинути на недобросовісного власника. Експерти кажуть, притягнути до відповідальності можна, проте складно. Мешканці ж повинні звернутися до керуючої компанії зі скаргою. Це може бути ЖЕК або ОСББ. Щодо виявлення порушення несучих конструкцій, працівники можуть лише тоді, коли проведуть інвентаризацію об’єкта нерухомого майна. В інспектора немає права просто так з’явитись із перевіркою, оскільки квартира є приватною власністю. Коли ж такі порушення видно здалеку, а факт зафіксований, то до порушника можуть прийти в гості співробітники Держархбудінспекції. При цьому вимагати документи на ремонтно-будівельні роботи. У разі їх відсутності мають право призупинити роботи до судового рішення.

Крім того, якщо роботи проводились без документів, порушника чекає мінімум штраф. За незаконне перепланування, в залежності від завданих збитків, передбачена кримінальна чи адміністративна відповідальність. Щоправда на практиці суди часто обмежуються штрафом і вимогою повернути все в первинний стан. Разом з тим, незаконно переплановану квартиру неможливо продати, подарувати, заповісти у спадок або ж закласти в забезпечення кредиту.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Житлове право.
Легалізація самодіяльності: чи загрожує власнику відповідальність за перепланування квартири?