Нерідко зустрічаються випадки, коли власник продає свою квартиру з непогашеними комунальними боргами. Для потенційного покупця, з одного боку, це шанс заощадити. З іншого – потрапити на неприємності. В чому економія та хто стає відповідальним за борги – далі в статті.

Покупка квартири з боргом

Сьогодні вторинний ринок дещо поступається новобудовам. Вийти ж на власника можна, якщо довго шукати. Отож, Ви знайшли квартиру мрії та прагнете якнайшвидше її купити. Перше, що цікавить – її вартість. Поряд постає питання, чому занижена. Такі пропозиції на вторинному ринку трапляються все частіше. Аби бути конкурентоспроможними, житло продають дешевше. Іноді причина такої пропозиції – непросте матеріальне становище.

У Житловому кодексі (ст. 162) йдеться про порядок розрахунку власників квартир за комуналку. У законі вказано, що споживач повинен вчасно платити за послуги. Відповідно до цього, борги лягають на плечі старого власника, так як саме він користувався цими ж послугами.

Коли ж Ви купуєте квартиру – право власності переходить до Вас. Разом із ним і обов’язки. Проте лише з моменту реєстрації в Єдиному держреєстрі. Тому накопичений борг при старому власнику – його турботи, а не Ваші.

Претензії з боку комунальних служб

Ви вже знаєте, що старі борги гасить попередній власник. Однак будьте готові, що до Вас заявляться комунальники та почнуть висувати вимоги. Ви маєте повне право їм відмовити. А претензії назвати безпідставними та незаконними. Комунальне підприємство знає, що Ви не повинні оплачувати борги, однак всеодно можуть виставляти платежі. Аби правдами та неправдами вибити гроші.

Виняток, коли Ви відшкодовуєте борг

У таких випадках Ви самі на це підписуєтесь. При чому, буквально. У договорі купівлі-продажу такі речі вказуються. Купуючи квартиру з боргами, Ви оплачуєте її вартість за мінусом суми боргу. Після цього самі його погашаєте. Такий порядок є актуальним. Особливо тоді, коли Ви не впевнені, що власник усе виплатить. Тому в цьому випадку Ви зможете спати спокійно. Паралельно з тим, усі претензії при несвоєчасній оплаті будуть направлені вже у Вашу сторону.

Як дізнатися реальну суму заборгованості?

Переконатися у наявності чи відсутності боргів не складно! Для цього потрібно попросити покупця надати довідки з ЖЕКу, “Теплоенерго”, Водоканалу тощо. Тому підписувати договір купівлі-продажу варто лише за фактом таких паперів.

Цього можна й не робити. Однак існує великий ризик зіткнутися з реальною проблемою.

Заборона на продаж нерухомості

Умови заборони зазначені в Законі “Про нотаріат” (ст. 73). Варто знати, що на квартиру можуть накласти арешт у зв’язку із заборгованістю. А це тоді, коли борг перевищує суму десяти мінімальних зарплат – 32 тис. грн. Комунальні служби мають право звернутися до суду. Останній виносить наказ без участі сторін. Це означає, що боржника поставлять перед фактом судового рішення. Далі таку квартиру можуть виставити на аукціон. Навіть, якщо у власника це єдине житло. Аби справа не дійшла до крайнощів, боржнику краще все-таки звернутися до комунальних підприємств і поставити питання з реструктуризації боргу. У цьому випадку власник зможе виплачувати заборгованість частинами.

Окрім вищевказаного, нотаріус має право накласти на житло заборону відчуження якщо:

  • прописана дитина;
  • майно під заставою;
  • є договір довічного утримання;
  • власник житла отримав позику від банку на будівництво;
  • капітальний ремонт;
  • покупка нової квартири.

Коли на нерухомість накладена заборона відчуження – продати її не можна. Якщо причина комунальні борги, то заборона знімається після виплати. Разом із нею арешт. В інших випадках тоді, коли є підтверджувальні документи, наприклад від банку.

Чи мають право арештувати квартиру за старі борги?

Якщо Ви стали власником і не взяли на себе обов’язки виплачувати борги, то маєте повне право не впускати до квартири судового виконавця. Адже при такому розкладі, описувати житло не можуть. При цьому Ви можете надати договір купівлі-продажу, аби не виникали питання.

Виняток. Якщо пристав має дозвіл на примусове проникнення. Ви ж такі дії можете оскаржити, звернувшись до суду. Про це йдеться у Законі “Про виконавче провадження” (ст. 82).

 

Якщо Вам необхідна допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Квартира зі старими боргами: хто відповідає за невиплачену комуналку
Tagged on: