Податкові спори можуть спричиняти відкриття кримінального провадження за фактом ухиляння від сплати податків. Як вчинити у такій ситуації і що робити, якщо докази податкового інспектора є неправомірними і такими, що суперечать реальним обставинам. Про це та інші способи уникнення чи спрощення підстав  такого поняття, як кримінальна відповідальність у податкових спорах – далі.

Кримінальним кодексом України передбачається кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків.

Репутація компанії, щодо якої може проводитися кримінальне провадження, суттєво погіршиться. А платник знаходитиметься під тиском справи, що передбачає обшуки, допити. І це, звісно, відволікає від ведення бізнесу, вимагає затрат ресурсів для захисту підприємства.

Все це наносить удар бізнесу.

Що робити у такій ситуації? Відкриття кримінального провадження не можна оскаржити, хіба зменшити вплив на бізнес за допомогою певних юридичних механізмів. До них належить попередження кримінального провадження або ж спростування неправдивої інформації про компанію. Також можна притягнути до відповідальності працівників податкового органу через заподіяння шкоди підприємству. Притягнення можу бути до цивільно-правової відповідальності або і до кримінальної, у випадку складення неправдивих актів податкової перевірки.

Розглянемо окремо кожен випадок. Попередження кримінального провадження можливе через оскарження податкових повідомлень в судовому порядку. Варто зауважити, що поки податкове зобов’язання не набуло статусу узгодженого, порушення кримінального провадження неможливе і вважатиметься неправомірним.

Закриття кримінального провадження – процес складніший. Адже треба довести, що дії особи позбавлені складу кримінального правопорушення. Та посадова особа, що визнається підозрюваною, може подавати клопотання з проханням закрити кримінальне провадження. Проте тільки прокурор може розглядати такі заяви. А його рішення оскаржити неможливо.

Закрити таке провадження можна хіба у період апеляційного розгляду справи чи касаційного її перегляду.

Кожна юридична особа має право на недоторканість ділової репутації.

А заяви податкової про ухилення від сплати податків ставлять під сумнів не тільки репутацію підприємства, а і його можливості ділового партнера. Якщо така інформація неправдива, то можна притягнути працівників податкового органу до відповідальності.

Якщо інспектор вносить до акту перевірки якісь відомості, що суперечать реальному перебігу справи чи відбивають процеси, що не відповідають дійсності, то такий інспектор вчиняє злочин. Адже перевищує службові повноваження, якщо такі дії були навмисними. Якщо є сталася помилка, то і це не звільняє інспектора від відповідальності, адже внесення помилкової інформації розцінюється як службова недбалість.

Кримінальні провадження часто стають засобом тиску на платника податків, бо не мають реальних основ, вимоги вигадані, а звинувачення суттєво псують репутацію, як усього підприємства, так і власника. Якщо ви зіткнулися із подібною проблемою, то сміливо звертайтеся до проекту «Ваш юрист». Наші фахівці нададуть кваліфіковану правову допомогу та будуть відстоювати ваші права у судових спорах із податковою службою.

Кримінальна відповідальність у податкових спорах: як спростити