Кредити та депозити: як оминути ризики при оформленні?

Нерідко україні натрапляють на одні і ті ж неприємності. Кредити та депозити – саме те питання, з яким потрібно ознайомитись задля власної безпеки. При укладанні договорів з банківськими установами існує чимало ризиків. Тому важливо, насамперед, знати, що підписуєш. Детальніше про це – далі.

Кредити та депозити. Оформлення договорів

Ідеальний договір – це тоді, коли всі пункти може зрозуміти будь-яка людина, а не лише юрист. Де немає жодної двозначності у фразах і реченнях. Що стосується кредитів, то насамперед, слід звертати увагу на кожну із умов: основну ставку; щомісячні та одноразові комісії; страхування.

Зазвичай, кредитні договори є довгостроковими та пов’язані з великими сумами грошей. Таким чином, слід заручитись підтримкою юриста, тобто отримати юрконсультацію. Далі прийти до фінансової установи вже зі своїм адвокатом. У будь-якому випадку це дешевше, аніж згодом залучати юриста до судової тяганини.

Найрозповсюдженіше порушення – підвищення фіксованих відсоткових ставок в односторонньому порядку. Варто пам’ятати, що таке суперечить законодавству. Як виняток – форс-мажорна обставина (напр., коли дорожчають фінансові ресурси, збільшується облікова ставка Нацбанку України).

У разі додавання відсотків панікувати не варто. Умови кредиту слід виконувати й надалі, проте підкріпити до цього свою письмову незгоду. Відмовлятися ж взагалі від погашення кредиту теж не потрібно. Бо потім, вже у суді, це зіграє злий жарт. Можуть навіть вилучити заставу.

Ліквідація банку. Що робити з кредитами?

За словами фахівців, суми боргів нікуди не зникають. Тому проблема всеодно підлягає вирішенню.

Кредитні борги банк реалізовує на відкритих торгах за участю торгорганізацій. При цьому залучається Фонд гарантування вкладів фізосіб, що працюють на здійснення відповідної оцінки кредитактиву. Далі організовують відкриті публічні торги, де будь-якою фінансовою установою може придбатися цей актив.

Отож, для того, щоб вирішити проблему з кредитами тих банків, що ліквідовуються, можна зробити наступне:

  1. зайняти активну позицію. У разі кредиту, що забезпечений іпотекою чи транспортним засобом, слід іти до фінорганізації задля її участі в торгах. Тобто, щоб заборгованість викупили. Далі вже з цією установою укладати договір і гасити борги.
  2. у разі споживчого кредиту, де гроші невеликі, можна зачекати. Банк ліквідують, і він же самостійно продасть борги для фінансової компанії. Далі так само домовленість і погашення шляхами дисконту чи реструктуризації.

Кредити та депозити. Ризики

Підводних каменів і тут вистачає. Депозит же є привабливим своїми плаваючими ставками. Білборди з рекламою, де ставка депозиту вища, ніж ринкова, звичайно, приверне увагу. Проте, як нерідко буває, вже у фінустанові виявляється, що такий відсоток діятиме всього 1 місяць. А перший місяць, більш за все, буде значно меншим.

Таким чином, варто прорахувати ефективну ставку. Іншими словами, той відсоток, який нараховуватиметься на весь період. Отож одразу слід поцікавитись, яка ставка, коли дострокове зняття грошей. Як правило, зменшується до 1-го чи навіть піввідсотка.

Коли ж клієнт розуміє, що кошти будуть потрібні найближчим часом, то краще відкрити універсальний рахунок. Або ж оформити депозит, маючи можливість знімати частково. В усіх випадках просто необхідно уважно читати договір.

Краще покласти до 200 тис. грн, адже її зможе повернути держава. Оформлюючи депозит, варто переконатись, що фінустанова у складі Фонду гарантування вкладів фізосіб.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів боржників.

 

Кредити та депозити: як оминути ризики при оформленні?